Licznik elektromobilności

Licznik elektromobilności to ikonografika, dzięki której każdy zainteresowany może się dowiedzieć, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Wszystkie dane są zbierane i aktualizowane przez PZPM i PSPA. Najnowsza aktualizacja wskazuje, że obecnie po polskich drogach jeździ już prawie 8 tysięcy samochodów elektrycznych.

Najnowsze dane

Pod koniec listopada 2019 r. w Polsce zarejestrowane było 8225 elektrycznych samochodów osobowych, z czego 59% z nich: 4 886 stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles). Pozostałe pojazdy, to 3 339 hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Od początku roku zarejestrowano o 98% więcej niż przez 11 miesięcy ubiegłego roku, czyli 3591 samochody. W ciągu miesiąca przybyło 341 samochodów elektrycznych.

Podział rynku w Polsce nieco zmienia. Do tej pory, stosunek BEV do PHEV wynosił niezmiennie 63% do 37%. W tym momencie jest to 59% do 41%. Liczba elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych na koniec sierpnia tego roku zwiększyła się w ciągu miesiąca o 56 sztuk do 502. Liczba elektrycznych skuterów i motocykli nie zmieniła się i wynosi 6 094 szt. Liczba autobusów elektrycznych praktycznie się nie zmienia. W tym momencie jest to 216 sztuk,czyli w ciągu miesiąca przybyło 8 autobusów.

Infrastruktura

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Na koniec października br. w Polsce funkcjonowało 972 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1764 punktów). 30% stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Najwięcej stacji ładowania znajduje się w Warszawie. W ciągu miesiąca przybyło 14 stacji ładowania.

Licznik elektromobilności, Źródło: PSPA

Czekamy na ogłoszenie naboru wniosków o dopłaty!

Nabór wniosków o dopłaty do pojazdów elektrycznych zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2020 roku.

Jak podaje Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA z Barometru Nowej Mobilności 2019/2020 wynika, że 28 proc. Polaków rozważy zakup samochodu elektrycznego w ciągu najbliższych trzech lat, ale 76 proc. z nich uzależni decyzję o zakupie od otrzymania dopłaty. Uruchomienie subsydiów, które działają w większości krajów UE, będzie kluczowe dla rozwoju elektromobilności w Polsce.

Źródło: PSPA

Redakcja GLOBEnergia