Teraz, kiedy dostępne są coraz to nowe, ekologiczne rozwiązania, sklepy marki Lidl są coraz bardziej nowoczesne i tak wyposażone, by swoją działalnością nie pogarszać jakości otoczenia.

Klienci mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie urządzenia zasilają sklepy, który odwiedzają na co dzień.

W Poznaniu, w jednym ze sklepów sieci Lidl zainstalowano do ogrzewania gruntowe pompy ciepła. Budynek jest więc ogrzewany energią zakumulowaną w gruncie. To jednak nie wszystko! Budynek jest również chłodzony za pomocą pomp ciepła! Wykorzystuje się tam chłodzenie pasywne. Używana jest wtedy tylko pompa obiegowa dolnego źródła, co zdecydowanie obniża koszty eksploatacyjne.

Chłodzenie pasywne polega na odbieraniu ciepła od wody z instalacji grzewczej i przekazywaniu go do dolnego źródła – w tym przypadku do gruntu. Grunt posiada na tyle niską temperaturę, że stają się one wartym do wykorzystania źródłem chłodu. Zaletą, w niektórych przypadkach, jest dodatkowa regeneracja gruntu, co korzystnie wpłynie na efektywność pracy pompy ciepła w czasie sezonu grzewczego.

W przypadku sklepów marki Lidl, celem równomiernego i komfortowego ogrzania oraz schłodzenia sklepu zastosowano instalację umieszczoną pod posadzką. To nowatorskie rozwiązanie uzupełnione jest o zintegrowany system odzysku ciepła z lad chłodniczych oraz system wentylacji z rekuperacją.

Wybrane sklepy niemieckiej sieci produkują również na własny użytek energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną przetwarzając ją na prąd, który służy do zasilania sklepu.

Dzięki taki rozwiązaniom sklepy są przyjazne środowisku i przyczyniają się do znacznej redukcji emisji CO.

Sklepy oszczędzają również na oświetleniu, inwestując z energooszczędne oświetlenie typu LED, które pozwala zoptymalizować zużycie energii o 50 proc. w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym. Obiekty są też dobrze doświetlone, przez rozbudowaną, szklaną fasadę, co sprawia, że zapotrzebowanie na sztuczne światło jest dużo mniejsze.

Warta uwagi jest również gospodarka wodna sklepów. Otóż woda deszczowa jest zbierana i wykorzystywana do podlewania trawników i spłukiwania toalet.

Poznański sklep jest wyposażony we wszystkie wyżej wymienione systemy, dzięki czemu może się pochwalić certyfikatem Breem New Construction 2016. To certyfikat, który nadawany jest budynkowi cechującemu się standardem najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania obiektów.

Spółka Lidl Litwa na jednym z marketów w Wilnie również wykorzystuje technologię fotowoltaiczną do zasilania jednego z obiektów. W najbliższym czasie, podobne instalacje mają powstać na sklepach m. in w Kownie.

Źródło: WiadomościHandlowe.pl

 

Redakcja GLOBEnergia