Czy ten samochód w rzeczywistości jest tak dobrym rozwiązaniem dla środowiska? Slogan „Współpracujemy ze słońcem, aby budować lepsze samochody” utożsamia misję holenderskiego startupu, Lightyear, który jest wydawcą pierwszego na świecie dalekosiężnego elektrycznego samochodu napędzanego słońcem – the Lightyear One.

Co dokładnie oznacza, że samochód napędzany energią słoneczną?

Oznacza to przede wszystkim kontrolę nad energią samochodu i gwarantuje, że energia ta jest czysta. W przypadku tradycyjnych elektryków nie ma gwarancji, że energia pochodzi ze źródła odnawialnego, a wręcz najczęściej zdarza się, że energia elektryczna, z której korzysta samochód nie pochodzi z odnawialnego źródła. Użytkownik samochodu Lightyear wykorzystując energię słoneczną jest pewny że paliwo jest naprawdę czyste.

Jaki dystans możemy przejechać samochodem Lightyear One?

Niestety, Lightyear One nie jest w stanie długo pracować bezpośrednio na energii słonecznej. Samochód może się pochwalić zasięgiem 729 km, lecz tylko 65-81 km będzie mógł przejechać zasilany przez słońce. Pozostały dystans będzie musiał przejechać jak tradycyjny samochód elektryczny.

Nowoczesny wygląd

Pod względem wyglądu samochód odbiega znacznie od tradycyjnych samochodów, pokryty jest ogniwami słonecznymi o powierzchni 1,5 m2 zabezpieczone szkłem. Każde koło jest połączone z silnikiem elektrycznym, każde koło ma osobne zasilanie. Pod maską znajduje się akumulator, zauważalnie mniejszy od standardów przemysłowych ze względu na wspomaganie panelami słonecznymi.

Estetyka samochodu pokazuje nowoczesne spojrzenie konstruktorów na przyszłość wzornictwa. Nowoczesny grill i lekko pochylone nadwozie z dwubarwną, białą i czarną równowagą paneli słonecznych. Bardzo futurystyczne są również osłony tylnych kół.

Sprzedaż i produkcja

Sprzedano już 100 egzemplarzy prototypu, rozpoczęcie produkcji komercyjnej planowane jest na 2021 roku, z dostępnymi rezerwacjami na kolejne 500 sztuk.

Dla zainteresowanych producent zaproponował cenę detaliczną w wysokości 136 000 USD! 

Rozwój motoryzacji napędzanej słońcem

Zmiana tradycyjnych samochodów na elektryczne lub nawet bardziej ekologicznie na solarne staje się koniecznością z tego względu, że zmiana klimatu jest przerażającym zjawiskiem, z którym współcześni inżynierowie mogą sobie poradzić!

I teraz pytanie do Was – Czy pojazdy takie jak Lightyear One to szansa na zmianę mobilności na lepsze?

Opracowano na podstawie lightyear.one oraz pv-magazine.com 

Redakcja GLOBEnergia