Jednym z prelegentów kongresu branżowego organizowanego przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła był Paweł Lachman, prezes stowarzyszenia. Podczas wystąpienia przedstawił bieżącą sytuację na rynku pomp ciepła w Polsce oraz perspektywy rozwoju w kontekście transformacji energetycznej i realizacji strategii UE – Fali Renowacji.

Czy likwidacja systemu opustów wpłynie na koszty funkcjonowania pomp ciepła?

Podczas Kongresu PORT PC zadano pytanie dotyczące tego, w jaki sposób nowy system prosumencki może wpłynąć na koszty użytkowania pompy ciepła w domu. Paweł Lachman powiedział, że ta kwestia jest jeszcze analizowane przez ekspertów.

– Analizując swój budynek, który ma pompę ciepła i fotowoltaikę, gdybym wprowadził  (nowy model – przyp. red.) zamiast systemu opustów, który będzie utrzymany według propozycji dla istniejących już układów, to wzrost kosztów byłby na poziomie od 600 zł w przypadku taryfy G13 w Tauronie, po ponad 800 zł w przypadku G12w oraz ponad 1300 zł w przypadku taryfy G11 – powiedział Paweł Lachman.

Branża apeluje o utrzymanie systemu opustów przez co najmniej kilku lat

Powiedział także, że ze strony PORT PC w ramach porozumienia branżowego wystosowano apel do premiera RP Mateusza Morawieckiego, aby utrzymać system opustów jeszcze przez co najmniej kilka lat. Pojawiły się także inicjatywy m.in Polskiego Alarmu Smogowego, aby utrzymać system opustów w zakresie połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła przez okres 3 lat.

– Bardzo się cieszymy, że jest dobry odzew naszej administracji, jest rozpoczęta rozmowa, co prawda w postaci dwugłosu, ale jest szansa rozmawiać dalej i osiągnąć kompromis – komentował Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Branża fotowoltaiczna także apeluje – niezbędny okres przejściowy

Zdaniem branży fotowoltaicznej, przy zmianie systemu już 31 grudnia 2021 roku, uczestnicy rynku będą dysponowali zaledwie kilkoma miesiącami na dostosowanie się do nowych reguł, co jest zdecydowanie zbyt krótkim okresem. To cios w polskie małe i średnie firmy zatrudniające tysiące pracowników. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV postuluje wprowadzenie minimum dwuletniego okresu przejściowego i utrzymanie obecnego systemu opustów dla nowych prosumentów wyprowadzających energię do sieci do 31.12.2023 roku. Pozwoli to przedsiębiorstwom dostosować się do nowych warunków, utrzymać miejsca pracy, a przyszłym prosumentom da to czas na dokładne poznanie nowego systemu.

 

Redakcja GLOBEnergia