LIVE z ekspertami! Jak nowelizacja ustawy o OZE wpłynie na przyszłość fotowoltaiki w Polsce?

Jak będzie wyglądał nowy model rozliczeń prosumentów?

18 listopada 2021 roku odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu, podczas którego nastąpiło wysłuchanie publiczne w związku z poselskim projektem zmiany ustawy o OZE, likwidującego system opustów. Komisja zarekomendowała odrzucenie projektu, ale jednocześnie podjęła uchwałę o inicjatywie ustawodawczej wprowadzającej m.in. system net-meteringu 1:1. Projekt nowelizacji ustawy przygotowali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Co dalej? Jak będzie wyglądała przyszłość polskich prosumentów?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Weź udział w spotkaniu z ekspertami! Już 23 listopada o godz. 17.00 dołącz do LIVE’a, w którym udział wezmą eksperci z branży odnawialnych źródeł energii. Uczestnicząc w spotkaniu dowiesz się w jakiej sytuacji znajduje się obecnie branża fotowoltaiczne i wszystkie branże pokrewne.

Kto?

LIVE pt. “Nowelizacja Ustawy OZE a przyszłość fotowoltaiki w Polsce. Zmiany dotyczą również Ciebie!” poprowadzi Bogdan Szymański - prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. W wydarzeniu udział wezmą:

  • Jacek Biskupski - Ekspert Branży OZE
  • Paweł Lachman - Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE
  • Piotr Siergiej - Polski Alarm Smogowy
  • Zdzisław Czucha - Doradca Miast, Związek Miast Polskich

Gdzie?

Wydarzenie będzie dostępne na serwisie YouTube:

A także na facebooku Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Wydarzenie jest darmowe i nie wymaga rejestracji. Serdecznie zapraszamy!

Agenda spotkania

Blok 1 - Ustawa o OZE - najnowsze ustalenia z komisji i możliwe drogi rozwoju.

Blok 2 - Ustawa o OZE - Konsekwencje i ryzyka dla właścicieli instalacji, gmin i inwestorów.
LIVE jest realizowany w ramach akcji #PrawoDoCzystejEnergii.

Założenia nowego systemu

Nowy projekt wszedłby w życie 1 lipca 2022 roku. W pierwszym etapie funkcjonowania nowego systemu, który obowiązywałby do końca 2023 roku obowiązywałoby rozliczanie w stosunku ilościowym 1:1. Elektroprosument indywidualny i zbiorowy będzie mógł skorzystać z 30 proc. obniżki w opłacie dystrybucyjnej, jeśli będzie dysponował magazynem energii.

W drugim etapie obowiązującym od 1 stycznia 2024 roku. W drugim etapie dotychczasowi prosumenci będą rozliczani w starym systemie, natomiast nowi prosumenci będą objęci nowym systemem net-billingowym, czyli rozliczeniem finansowym. Projekt ustawy przewiduje także agregatorów. Senat przyjął inicjatywę ustawodawczą. 13 senatorów głosowało za projektem.

Nowy projekt poselski zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu senatu przez sprawozdawcę komisji, senatora Stanisława Gawłowskiego.

Dołącz do nas już 23 listopada o 17:00! Posłuchaj ekspertów i włącz się w dyskusje. Bądź świadomy tego, co się zmieni! Zapraszamy.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia