Comox Valley wspiera wymianę źródeł ciepła w domach oraz rozwój efektywności energetycznej w ramach programu rabatowego CleanBC Better Homes, który jest finansowany przez Kolumbię Brytyjską i rząd Kanady w ramach Funduszu Liderów Gospodarki Niskoemisyjnej. Inicjatywa ma na celu zmniejszenie wpływu budownictwa mieszkalnego na środowisko oraz zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Osoby zamieszkujące na terenie Kolumbii Brytyjskiej mogą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych poprzez instalację m.in. pomp ciepła.

Dofinansowanie

Przez cały rok można skorzystać z programu dofinansowującego dane instalacje. Przeznaczona jest określona pula pieniędzy, dlatego obowiązuje zasada “kto pierwszy, ten lepszy”. Wystarczy tylko przedstawić fakturę potwierdzającą inwestycję. Od 2021 r. obowiązują wyższe stawki dofinansowania.

Mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 2 tys. dol. przy wymianie kotła opalanego paliwem kopalnym na wysokowydajną pompę ciepłą (poprzednie dofinansowanie wynosiło 350 dol.)

Pomoc oferuje się także w przypadku samej modernizacji systemu ogrzewania w domu z pomocą pompy ciepła. Dofinansowanie wynosi wtedy 500 dol. i jest to nowa propozycja od Comox Valley.
Można skorzystać także z usług doradcy energetycznego w celu przeprowadzenia audytu energetycznego, który przeanalizuje zużycie energii elektrycznej oraz zaplanuje modernizację lub całkowitą wymianę systemu ogrzewania w domu. Tu przysługuje dofinansowanie w wysokości 150 dol.

Mieszkańcy z fakturami wystawionymi w dniach 28 września 2018 r. do 30 grudnia 2020 r. kwalifikują się do dofinansowania na zasadach obowiązujących przed 2021 r.

– Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym mieszkańcom większe zachęty – wyjaśnia Alana Mullaly, starszy menedżer ds. planowania strategii zrównoważonego rozwoju i rozwoju regionalnego w Comox Valley. Dodaje, że jest to wygrana dla obu stron.  Mieszkańcy oszczędzają pieniądze oraz pomagają zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

W ramach programu Better Homes BC mieszkańcy Comox Valley mogą składać wnioski do innych programów, pomagających w inwestycji w nowoczesny system ogrzewania wody oraz termomodernizację (izolację, okna i drzwi).

Interesująca jest także usługa Energy Coach w ramach CleanBC Clean Homes. Jest to bezpłatna usługa coachingowa dla właścicieli domów oraz właścicieli i zarządców budynków komercyjnych. Są to i specjaliści ds. efektywności energetycznej, którzy dostarczają informacji z zakresu budownictwa o opcjach i możliwościach poprawy efektywności energetycznej budynku. Dostęp do “coachów energetycznych” jest organizowany za pośrednictwem bezpłatnej infolinii i poczty elektronicznej. Eksperci pomagają także w dobraniu odpowiedniego programu dofinansowującego inwestycję.

Źródło: Comox Valley 

Redakcja GLOBEnergia