Lot zasilany energią słoneczną – trwał dobę!
Sceye zakończył całodobowy lot testowy w pełni zasilany energią ze słońca. Udało się odnotować wszystkie punkty kontrolne i utrzymać “sterowiec” obszarze operacyjnym. Powodzenie misji to dowód, że da się realizować długookresowe loty wyłączenie zasilając platformy z OZE.
Podziel się
I wygląda, i działa
Na pierwszy rzut oka Sceye można przyrównać do tradycyjnego sterowca. W rzeczywistości to zaawansowana platforma HAPS (High Altitude Platform Station). To koncepcja polegająca na umieszczaniu bezzałogowych platform (takich jak drony lub sterowce) na dużych wysokościach, zazwyczaj w stratosferze, na wysokości od 18 do 20 kilometrów nad ziemią. Platformy te mają działać jako stacje, pełniąc funkcje podobne do satelitów, ale na znacznie niższych wysokościach.
Powodzenie kolejnego lotu testowego jest ważnym krokiem dla rozwoju niskoemisyjnych lotów długoterminowych, trwających miesiące lub lata z wykorzystaniem jedynie energii słonecznej. Ta jest w ciągu dnia magazynowana w akumulatorze o pojemności wystarczającej do kontynuowania lotu przez noc.
Platforma HAPS wystartowała o 7:36 czasu MST 15 sierpnia z terenu spółki w Nowym Meksyku i wylądowała o 12:21 czasu MST kolejnego dnia po zaliczeniu punktów testowych lotu.
Jest to istotny krok milowy dla zespołu Sceye w kierunku poszerzenia możliwości lotów w stratosferze, dzięki któremu powstaje zupełnie nowa warstwa infrastruktury w przestrzeni pomiędzy dronami a satelitami.
powiedział CEO i założyciel Sceye Mikkel Vestergaard Frandsen
Sceye ma poszerzyć możliwości operacyjne na poziomie stratosfery. Pozwoli na wykrywanie w czasie rzeczywistym różnych katastrof, takich jak pożary lasów czy wycieki metanu. Jednocześnie ma być rozwiązaniem dla zapewniania osobom pozbawionym łączności, do których nie dociera konwencjonalna infrastruktura.
W ramach ostatniego lotu testowego przetransportowano zaawansowany zestaw pokładowy. W skład zestawu weszły kamery stereooptyczne do tworzenia precyzyjnych modeli terenu używanych do zbierania informacji na temat powodzi i trzęsień ziemi. Na pokładzie znalazły się też kamery na podczerwień, które pozwalają na prognozowanie i wykrywanie w czasie rzeczywistym pożarów lasów i wycieków metanu, stanowiących dwa istotne źródła globalnego ocieplenia. Zestaw pokładowy zawierał również radar z syntetyczną aperturą, który umożliwia widzenie przez chmury i obserwację najważniejszych systemów na planecie w dowolnych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia. Firma Sceye ukończyła dwadzieścia lotów testowych, a na rok 2024 zaplanowano dwa kolejne, które dodatkowo przyczynią się do rozwoju platformy w przygotowaniu do jej komercjalizacji.
Źródło: Scaye