Łotwa inwestuje w duże magazyny energii

Grupa energetyczna Latvenergo bierze sobie na cel duże magazyny energii, jako inwestycje na najbliższą przyszłość. Przedsiębiorstwo energetyczne z Łotwy prowadzi już przetargi, których celem jest wyłonienie wykonawców przedsięwzięcia o dużej skali. Projekt może pomóc spółce w zdobywaniu pozycji lidera na bałtyckim rynku bateryjnych magazynów energii.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Łotewskie przedsiębiorstwo energetyczne z dużym doświadczeniem stawia na wielkoskalowe projekty magazynowania energii – trwają przetargi wśród wykonawców. 
  • Po przyłączeniu elektroenergetycznego systemu krajów bałtyckich do sieci europejskiej przyszła pora na maksymalizację bezpieczeństwa dostaw energii i długofalową stabilizację rynku.
  • Latvenergo dąży do zostania czołowym graczem na arenie bateryjnych magazynów energii. 

Łotwa stawia na magazyny energii

Latvenergo to łotewskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne składające się z głównej spółki oraz 5 mniejszych spółek zależnych, które świadczą usługi dostaw energii w krajach bałtyckich. Grupa ma spore doświadczenie w branży energetycznej, ponieważ utrzymuje się w niej już od 85 lat i posiada na swoim koncie wybudowanie kilku elektrowni wodnych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 1,5 GW. Spółka inwestowała również w elektrociepłownie, a obecnie skupia się na rozwoju sektora energetyki odnawialnej, w tym głównie fotowoltaiki oraz turbin wiatrowych.

Naturalnym następstwem inwestowania w energetykę słoneczną i wiatrową jest zwrócenie uwagi na aspekt magazynowania energii, który znacznie ułatwia proces wprowadzania OZE do miksu energetycznego. Fotowoltaika i turbiny wiatrowe charakteryzują się brakiem odpowiedniej stabilności produkcji energii, aby możliwym było opieranie o nie systemu energetycznego. Magazyny energii pozwalają jednak na gromadzenie nadwyżek energii w chwilach nadprodukcji, a następnie wykorzystanie tych zapasów w czasie, gdy zapotrzebowanie na energię przekracza aktualną produkcję. W ten sposób problem braku stabilności niektórych OZE staje się znacznie mniej istotny w kontekście stabilności całego systemu. 

Magazynowanie energii zapewni stabilność rynku i bezpieczeństwo dostaw prądu

Celem grupy Latvenergo jest wybudowanie bateryjnych magazynów energii o łącznej mocy 250 MW i pojemności 500 MWh, które mają powstać do 2030 roku. Pozwoli to przedsiębiorstwu na zostanie czołowym graczem bałtyckiego rynku bateryjnych magazynów energii. Działania spółki w tym kierunku już się rozpoczęły. Jesienią zeszłego roku Latvenergo uruchomiło na Łotwie największy w kraju magazyn energii, posiadający moc 10 MW i pojemność 20 MWh. Urządzenie stanowi część farmy wiatrowej zlokalizowanej w miejscowości Targale, a jego koszt wynosił około 7 milionów euro.

Powstawanie tego typu instalacji pomaga w bilansowaniu krajowej sieci elektroenergetycznej, co pozwoliło na synchronizację systemu bałtyckiego z siecią europejską. W lutym tego roku Łotwa, Litwa i Estonia podłączyły się do energii elektrycznej dostarczanej przez Finlandię, Szwecję i Polskę. Było to bardzo istotne wydarzenie zarówno dla Unii Europejskiej jak i państw bałtyckich, które osiągnęły niezależność energetyczną od Rosji oraz Białorusi. Co więcej wpłynęło to również na wyrównanie się cen energii elektrycznej w regionie.

Latvenergo nie zamierza jednak osiadać na laurach, a plany dalszych projektów zakładają wykorzystanie magazynów energii do uzyskania długoterminowej stabilności cen na rynku energii elektrycznej, a także maksymalizowanie efektywności jego funkcjonowania. Przyszłe projekty mają dodatkowo posłużyć do strategicznego rozmieszczenia pojemności magazynowej energii w krajach bałtyckich, co przełoży się znacząco na bezpieczeństwo dostaw prądu, a także przyniesie korzyści dla odbiorców energii elektrycznej. Wykonawcy nie są jeszcze znani, ale trwają przetargi w celu ich wyłonienia. 

Furtka dla odnawialnych źródeł energii 

Magazyny energii, zarówno duże jak i małe, stanowią obecnie jeden z filarów zachodzącej w wielu krajach transformacji energetycznej. Pozwalają nie tylko na łączenie technologii, ale również państwowych sieci elektroenergetycznych, co prowadzi do licznych korzyści dla użytkowników końcowych energii elektrycznej, którymi jesteśmy my wszyscy. Technologia ta staje się powoli standardem, który pozwala na zintensyfikowanie kolejnych przemian w systemie energetycznym. Są nimi oczywiście wprowadzanie coraz większej mocy zainstalowanej OZE, a więc tym samym odchodzenie od opierania generacji na paliwach kopalnych zatruwających środowisko. Rozwój samych magazynów energii może stać się furtką do przyszłości, w której osiągniemy wysoką stabilność i bezpieczeństwo dostaw energii z sieci w dużej mierze czerpiąc prąd z czystych źródeł. 

Źródła: e-magazyny.pl, pl.euronews.com

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia