Dotychczasowym właścicielem lądowej farmy wiatrowej Ścieki był fundusz EnerCap Power Funds, zarządzany przez EnerCap Capital Partners, od którego Macquarie zakupił farmę. Instalacja znajduje się w centralnej Polsce, ok. 1 km od miejscowości Ścieki oraz 75 km od Warszawy. Na projekt składa się 11 turbin wiatrowych Vestas V90 2 MW. Farma funkcjonuje od 8 lat (budowę zakończono w 2012 r.). Projekt wiatrowy pomaga uniknąć średnio 39 kt CO2 emisji gazów cieplarnianych w skali roku. Za działalność farmy wiatrowej Scieki w okresie jej przekazania do GIG będzie odpowiedzialny podmiot Curo Energy, nowa firma doradcza grupy EnerCap. Dzięki przejęciu farmy Ścieki GIG nadal będzie odgrywać aktywną rolę na rozwijającym się polskim rynku OZE.

– Jesteśmy aktywni w Polsce od ponad 10 lat, a fundusze EnerCap Power Funds wygasną w tym roku, więc nadszedł czas, aby sprzedać nasze aktywa w Polsce, w tym farmę wiatrową Ścieki. Cieszymy się, że odegraliśmy ważną rolę na wczesnym etapie rozwoju polskiego sektora wiatrowego – Shane Woodroffe, dyrektor EnerCap

Fundusze EnerCap Power Funds zapewniły finansowanie kapitałowe dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych w Chorwacji, Czechach, Rumunii i Polsce o łącznej mocy 420 MW. Farma wiatrowa Ścieki była pierwszą bezpośrednią inwestycją w farmę wiatrową przez EnerCap Power Funds w 2009 r., kiedy to zespół EnerCap podjął się budowy i zarządzania operacjami komercyjnymi w sektorze OZE.

Plany GIG względem Polski

Jak czytamy na stronie inwestora GIG, Polska jest największym rynkiem energii elektrycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, ale historycznie ma jeden z najniższych udziałów energii odnawialnej w miksie wytwarzania energii elektrycznej w tej części Europy. Obecnie zapotrzebowanie na energię jest głównie zaspokajane przez starzejącą się flotę elektrowni węglowych i brunatnych, które będą musiały zostać zastąpione nowymi mocami wytwórczymi, co sprawi, że coraz większe znaczenie będzie miało wykorzystanie OZE.

– Polska staje się coraz ważniejszym rynkiem dla Green Investment Group. W ubiegłym roku kraj ogłosił plany wyznaczenia jeszcze wyższych celów, aby zmniejszyć jego zależność od energetyki konwencjonalnej do 2040 r. Możemy odegrać rolę w przyspieszeniu tej zielonej transformacji – powiedział Edward Northam, prezes GIG na Europę.

Uwzględniając działalność inwestora w Polsce, GIG jest aktywny w 12 krajach Europy i w ponad 25 krajach na świecie. W raporcie biznesowym z  2020 r. GIG ogłosił, że przeznaczy 2,9 mld funtów na wsparcie projektów zielonej energii. Obecnie ponad 250 projektów znajduje się w fazie rozwoju i budowy.

Źródło: Green Investment Group

 

Redakcja GLOBEnergia