Magazyn energii bez zgłoszenia do 20 kWh – nadchodzi zmiana w Prawie budowlanym

Będzie można postawić magazyn energii bez zgłoszenia do 20 kWh. Warunkiem jest to, że będzie on elementem systemu z instalacją PV. Czy turbiny wiatrowe też powinny mieć tę możliwość obok fotowoltaiki? Czy taka pojemność magazynów energii jest wystarczająca? Sprawdź już teraz!

Nadchodzi nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która przyniesie wiele zmian - również w sektorze OZE. Należy zwrócić uwagę szczególnie na zapis dotyczący magazynów energii, o których za chwilę. Projekt nowych zasad jeszcze nie trafił do Sejmu, a obecnie jest na etapie opiniowania. Czego możemy się spodziewać po nowych zasadach?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA
Będzie można postawić magazyn energii bez zgłoszenia do 20 kWh. Warunkiem jest to, że będzie on elementem systemu z instalacją PV. Czy turbiny wiatrowe też powinny mieć tę możliwość obok fotowoltaiki? Czy taka pojemność magazynów energii jest wystarczająca? Sprawdź już teraz!

Podziel się

  • Bez pozwolenia i zgłoszenia będzie można zamontować magazyn energii o pojemności nominalnej 20 kWh.
  • Nowelizacja wymaga połączenia go z instalacją PV. W projekcie nie ma mowy o turbinach wiatrowych.
  • Pojemność 20 kWh to nieduża pojemność? Mamy swoją propozycję.

Nowelizacja Prawa budowlanego, a przede wszystkim przygotowanie projektu leży w gestii Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT). Warto też wiedzieć, że większość zmian wejdzie po dwóch tygodniach od daty podpisania nowelizacji przez prezydenta, w tym te zapisy o magazynowaniu energii. Zmiany będą dotyczyć Art. 29, który wyszczególnia obiekty i urządzenia, które nie wymagają pozwolenia na budowę i/lub zgłoszenia. Dzięki nowelizacji ust. 4 w pkt 3 Prawa budowlanego montaż magazynu energii elektrycznej będzie możliwy bez dodatkowych formalności do 20 kWh pojemności nominalnej. To jedyne miejsce, w którym pojawia się magazyn energii w nowej ustawie. Dotychczas sprawa magazynów energii nie była regulowana przez Prawo budowlane. 

Magazyn tylko z fotowoltaiką?

Warunkiem jest, że magazyn energii stanowi element systemu fotowoltaicznego, co oznacza, że zapis ten nie odnosi się do magazynów montowanych bez fotowoltaiki, czy też z mikroturbinami wiatrowymi. Skoro rząd chce wprowadzić dotację na przydomowe elektrownie wiatrowe, to warto byłoby ubezpieczyć się na taką okoliczność i dodać do ustawy możliwość połączenia magazynów energii z tą technologią. Ma to uzasadnienie, ponieważ podobnie jak fotowoltaika, tak i energetyka wiatrowa jest uzależniona od warunków zewnętrznych. Nie ma więc w tej kwestii przeciwwskazań. Co więcej, projekt programu “Moja Elektrownia Wiatrowa” dopuszcza otrzymanie finansowego wsparcia dla magazynów energii. Liczymy, że takie rozszerzenie się pojawi do czasu aż ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Pojemność magazynu a maksymalna moc fotowoltaiki

Zastanawiające jest także, że bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę można zainwestować w instalację fotowoltaiczną o mocy 150 kW. Dopuszczalna pojemność magazynu zatem wydaje się niewielka skoro ma wynosić zaledwie 20 kWh. Przyjmuje się, że 1 kWp instalacji PV wyprodukuje w trakcie roku ok. 1 tys. kWh w ciągu roku. Poglądowo więc można założyć, że taka instalacja wygeneruje aż 150 tys. kWh, a na średni dzień w roku przypada ok. 411 kWh (oczywiście w niektórych dniach będzie mniejsza, a innych zdecydowanie większa). Niecałą energię z instalacji się magazynuje - część zasilałaby sieć elektroenergetyczną, a część potrzeby przedsiębiorstwa, które zainwestowało w dużą instalację. W takim przypadku magazyn o pojemności 20 kWh wydaje się zdecydowanie za mały, ponieważ mógłby pokryć zaledwie 4,9% średniej dziennej produkcji. 

Zapytaliśmy Bogdana Szymańskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, o lepszą propozycję pojemności magazynu energii, która by przystawała do maksymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej, która nie wymaga zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę. Ekspert uważa, że taki magazyn powinien móc pracować 2 godziny z pełną mocą, którą może generować instalacja, co łącznie składałoby się na pojemność nominalną na poziomie 300 kWh. To 15-krotnie większa wartość niż ta zaproponowana przez MRiT. Pozostaje nam czekać na ostateczny kształt nowelizacji i liczyć na to, że resort zreflektuje się i pozwoli na montaż bez zgłoszenia większych pojemności magazynu.

Źródło: legislacja.gov.pl, isap.gov.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA