Magazyn energii – czy każdą instalację można o niego rozbudować?
Podziel się
Redakcja: Czy instalacje oparte o falowniki Fronius da się rozbudować o magazyn energii?
Maciej Piliński: Jeżeli tym falownikiem jest falownik Fronius SYMO HYBRID lub Fronius GEN24 PLUS, to nie ma przeszkód by rozbudować instalację o magazyn energii. Jeżeli to jest falownik starszego typu, na przykład Fronius SYMO, to niestety nie będzie miał możliwości bezpośredniego podłączenia akumulatora. Warto również zaznaczyć, że nie każdy falownik będzie współpracował z każdym magazynem energii. Przed zakupem trzeba sprawdzić kompatybilność obu urządzeń.
Redakcja: Co w takim razie powinien zrobić inwestor, którego falownik nie nadaje się do połączenia z magazynem energii?
Maciej Piliński: W takim wypadku, aby dołożyć magazyn energii wypadałoby wymienić falownik na taki, który będzie miał tę możliwość. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie falowniki Fronius mają możliwość współpracy z licznikiem inteligentnym czy regulatorem zużycia Ohmpilot, potrafią też sterować nawet kilkoma odbiornikami jednocześnie, co również może znacznie poprawić autokonsumpcję energii w budynku.
Redakcja: Co oprócz akumulatora inwestor zainteresowany magazynowaniem energii powinien dokupić?
Maciej Piliński: W przypadku rodziny SYMO HYBRID i GEN24 PLUS nie ma konieczności dokupowania dodatkowych elementów. Wystarczy akumulator podłączyć bezpośrednio do falownika. Dodatkowe elementy mogą być konieczne, gdybyśmy chcieli skorzystać z systemów zasilania awaryjnego, takich jak PV-Point (w rodzinie GEN24) lub z pełnego zasilania trójfazowego (dostępne w Symo Hybrid oraz GEN24).
Redakcja: Jak dobrać moc akumulatora do instalacji na dachu lub falownika?
Maciej Piliński: W zależności od tego jaka jest moc instalacji, jakie jest zużycie energii w budynku i jaki jest jego profil: czy pracujemy w domu czy też opuszczamy dom na większą część dnia, dobór magazynu energii będzie nieco inny. Na szybkie oszacowanie mocy takiej instalacji pozwalają programy doborowe, które mogą zaproponować najbardziej optymalny akumulator, bez konieczności bawienia się we wzory i obliczenia. Przykładem takiego narzędzia jest nasz Solar Configurator.
Redakcja: Jaką część energii produkowanej w ciągu dnia powinien pomieścić akumulator?
Maciej Piliński: W idealnie dobranym układzie, akumulator powinien zgromadzić taką ilość energii w ciągu dnia, aby całkowicie została ona wykorzystana do zasilenia budynku w trakcie nocy (od zmierzchu do świtu). Oczywiście w praktyce taki stan idealny jest niemożliwy do osiągnięcia, choćby dlatego, że w ciągu roku zmienia się proporcja dnia i nocy. Najlepiej zatem zdać się na wyliczenia z gotowych narzędzi, choćby Solar Configuratora.
Redakcja: Czy zakup magazynu energii przy obecnie funkcjonującym systemie opustów jest opłacalny?
Maciej Piliński: Analizy pokazują, że okres zwrotu instalacji PV wyposażonej w chemiczny magazyn energii jest około 4 lata dłuższy niż instalacji bez tego magazynu. System opustów promuje produkcję energii na potrzeby własne, ale nie jest istotny moment produkcji i zużycia energii. Niemniej, jeżeli oddamy tę energię do sieci, a potem ją odbierzemy, musimy zapłacić pewną energetyczną opłatę w wysokości 20-30% energii z nadwyżek oddanych do sieci. Ponieważ magazyn energii pozwala na znaczne zmniejszenie tych opłat, ale nie na tyle, aby był opłacalny. Aby zwiększyć tę opłacalność musiałby zostać uruchomiony system wsparcia finansowego. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy OZE, która albo zlikwiduje system opustów, albo go w znacznym stopniu zmodyfikuje, zwiększanie autokonsumpcji zacznie być opłacalne. Wtedy również zakup magazynu energii zyska na opłacalności. Z tego co się orientuję, po wejściu w życie tej noweli, ma właśnie zostać uruchomione wsparcie w programie Mój Prąd 4.0. więc okres zwrotu dla magazynu energii jeszcze dodatkowo się skróci.
Redakcja: Czy magazyn energii ma sens w zimie, kiedy instalacja PV produkuje mało energii?
Maciej Piliński: Dobór magazynu energii do instalacji należy rozpatrywać pod kątem całego roku: nie kupujemy akumulatora tylko na zimę czy tylko na lato. Chcemy z niego korzystać w ciągu całego roku. Pewnie będą takie dni w zimie, kiedy energii zostanie zgromadzone trochę mniej i przykładowo przez kilka dni akumulator będzie rozładowany. Akumulator jednak bardzo szybko się ładuje: jest w stanie naładować się w całości nawet w przeciągu godziny lub dwóch. Tak czy inaczej musimy jednak pogodzić się z pewnymi niedogodnościami. Nawet decydując się na zakup magazynu energii, w okresie letnim będziemy oddawać część energii do sieci, a zimą będzie nam jej brakować, więc będziemy musieli energię z sieci pobierać.
Materiał został opracowany na podstawie dziewiątego webinaru z cyklu Webinarowa Środa “Zarządzanie energią z instalacji fotowoltaicznej i ładowanie samochodów elektrycznych, który prowadzili dr inż. Maciej Piliński – Sales Manager Solar Energy w firmie Fronius Polska oraz Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV