Trent Basin to nowa dzielnica domów i mieszkań, charakteryzujących się niskim zużyciem energii. Całe osiedle było projektowane w sposób zapewniający mieszkańcom komfortowy dostęp do ulic, chodników, przyjaznego otoczenia i spokoju. Zadbano również o tanie i ekologiczne dostawy energii elektrycznej i ciepła.

Budynki wykonano w standardzie niskoenergetycznym, nowoczesnym, o konstrukcji wysokiej jakości. To właśnie to osiedle, Trent Basin zostało wybrane, aby zaprezentować i poniekąd przetestować nowy sposób wytwarzania i dostarczania ciepła i energii elektrycznej do domów. Projekt w jakim wszyscy mieszkańcy tego osiedla będą brali udział ma na celu generowanie, przechowywanie i dystrybucję energii elektrycznej i cieplnej na poziomie sąsiedztwa.

trent basin, fotowoltaika, teslaLokalizacja dzielnicy Trent Basin (Źródło: trentbasin.co.uk)

Fotowoltaika i pompy ciepła – główne źródła energii dla osiedla

W obiektach zainstalowano w tym celu panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej i pompy ciepła do generacji energii cieplnej. Są też akumulatory energii. Wykorzystane zostaną urządzenia marki Tesla.

Instalacja magazynów energii będzie miała pojemność 2 MWh i będzie magazynować energię z lokalnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 375 kW.

Dyrektor Blueprint (wykonawcy osiedla)  Nick Ebbs skomentował, dlaczego postawiono na budynki efektywne energetycznie:

„Sposób generowania i dystrybucji energii w Wielkiej Brytanii jest nieefektywny. Nie musi tak być. Dzięki nowym technologiom, zwłaszcza w odnawialnych źródłach energii i magazynowaniu, można zarządzać i wykorzystywać energię lepiej „

Instalacja systemów rozpoczęła się w 2017 roku, a obecnie, wszystkie budynki są już gotowe do zamieszkania.

Projekt ten zakłada, że mieszkańcy osiedla będą oszczędzali około 30% kosztów energii. Jest wspierany zewnętrznie, w kwocie około 10 milionów funtów.  Inwestycja jest wspierana finansowo między innymi przez: Blueprint, Nottingham i Loughborough Universities, Siemens,Kearney, SmartKLub…

Oprócz korzyści finansowych dla mieszkańców, wynikających z użytkowania ekologicznych systemów, również lokalny klimat jest bardzo korzystny i zachęcający  do zamieszkania.

Wszystko przez efektywne wykorzystanie rozproszonych źródeł energii, zapewniające niską emisję dwutlenku węgla pochodzącą z systemu energetycznego.

Mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem. Jedno z mieszkań zostało sprzedane klientom z Australii. Wśród przyszłych mieszkańców są też Holendrzy i Amerykanie.

Źródło: Trent Basin, electrek.co

Redakcja GLOBEnergia