W Rzepedzi na Podkarpaciu powstał pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej z wykorzystaniem modułów Powerpack Tesla. Instalacja w formie kontenerowego, stacjonarnego magazynu energii ma moc 2,1 MW i pojemność na poziomie 4,2 MWh. Jej celem jest wspieranie niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej. Projekt jest realizowany przez PGE Polską Grupę Energetyczną wspólnie z PGE Dystrybucja w ramach projektu innowacyjnych usług sieciowych poprawiających jakość i niezawodność dostaw energii elektrycznej.

Jest to pierwsza, tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale też pierwsza w Europie Środkowej i Wschodniej. Wykorzystuje rozwiązania modułowe Tesla w lokalnej sieci elektroenergetycznej.

Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej spowoduje zwiększone zapotrzebowanie na technologię magazynowania energii. Powstałe dotychczas polskie magazyny energii były projektowane i wykonywane głównie w celach badawczych (R&D).
Instalacja w Rzepedzi, zapewniając elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego, ma za zadanie zwiększyć możliwości przyłączenia nowych źródeł opartych o odnawialne źródła energii.

Tesla Powerpack, źródło: Tesla

Pierwsza, ale nie ostatnia taka inwestycja PGE

To pierwsza tego typu inwestycja Grupy PGE, ale nie ostatnia, bo jak zapewnia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna – do 2030 roku w planach jest zbudowanie co najmniej 800 MW nowych magazynów energii.

Kolejne projekty są już w fazie planowania. Jeszcze w tym roku składamy wniosek o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci magazynu energii elektrycznej w Żarnowcu o mocy 205 MW i pojemności 820 MWh. W styczniu projekt weźmie udział w certyfikacji ogólnej do rynku mocy. – komentuje w oficjalnym stanowisku Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Tesla Powerpack to system przeznaczony do użytku na skalę przemysłową. Pierwszy tego typu system zainstalowano w 2017 roku w Wielkiej Brytanii na jednej z farm fotowoltaicznych. Opierają się na akumulatorach litowo-jonowych do magazynowania energii. Pierwsza generacja to jednostki o pojemności 100 kWh i 210 kWh – druga generacja. Dzięki modułom, systemy oparte na tej technologii są w pełni skalowalne.

Źródło: PGE

Redakcja GLOBEnergia