Na początku roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na paliwo gazowe dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Dla odbiorców indywidualnych i małych przedsiębiorstw obniżka ceny za paliwo gazowe wyniesie 6%. Porozmawialiśmy z inwestorem – Panem Karolem Wilgorzem, który nie tylko prowadzi Salon firmy Viessmann we Wrocławiu, ale również w swoim własnym obiekcie o powierzchni 250 m2, zlokalizowanym w Biskupinie, dzielnicy Wrocławia, o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, zdecydował się na instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w oparciu o gazowy kocioł kondensacyjny tej firmy.

Vitodens 300-W Viessmann

Vitodens 300-W – gazowy wiszący kocioł kondensacyjny, źródło: Viessmann

Katarzyna Cieplińska: Na jakich urządzeniach została oparta instalacja i jakie są jej parametry?

Karol Wilgorz: Instalacja centralnego ogrzewania podłogowego oraz ciepłej wody użytkowej została wykonana w technologii alupex. Źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny Vitodens 300-W firmy Viessmann o mocy 26 kW z zasobnikiem 500 l oraz system solarny z płaskimi kolektorami cieczowymi oraz kolektorami próżniowymi. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest realizowana przez centrale wentylacyjną Vitovent 300-W 400 m3/h. W celu ochrony instalacji wody użytkowej zastosowano  stację uzdatnia wody Aquahome 20-N.

K.C.: Na jakie cele pracuje w instalacji gazowy kocioł kondensacyjny?

K.W.: Kocioł Vitodens 300-W jest źródłem ciepła wykorzystywanego na cele centralnego ogrzewania podłogowego oraz ciepłej wody użytkowej. Przygotowanie c.w.u. jest realizowane przy wykorzystaniu zasobnika Vitocell 100-B z dwoma wężownicami. Jedna współpracuje z kotłem kondensacyjnym, druga z układem solarnym. Jeżeli nie uzyskamy wystarczającej ilości ciepła z kolektorów słonecznych do podgrzania wody, podgrzew wody wspomagany jest przez kocioł kondensacyjny.

Vitocell 100-B Viessmann

Vitocell 100-B – pojemnościowy, biwalentny podgrzewacz wody, źródło: Viessmann

Urządzenie Vitovent 300-W zapewnia odpowiednie warunki higieniczne powietrza, które wolne jest od pyłów. Stacja uzdatniania zmiękcza wodę, dzięki czemu podnosi sprawność instalacji grzewczej. Dodatkowo, Aquahome 20-N zwiększa żywotność instalacji, armatury oraz sprzętów AGD. W miękkiej wodzie używamy mniej detergentów, wyraźnie zimniejsza się ilość osadów na bateriach oraz umywalkach i w kabinach prysznicowych.

K.C.: Kiedy została zrealizowana ta inwestycja, a więc jak długo już pracuje i jak się spisuje?

K.W.: Instalacja pracuje poprawnie od 16 lat. Jestem w pełni zadowolony z zastosowanych rozwiązań. Spełniają one wszystkie moje oczekiwania – komfort ciepłej wody użytkowej, ogrzewania domu oraz wentylacji przy niskich kosztach eksploatacji.

K.C.: Dlaczego zdecydował się Pan na kocioł gazowy i ogrzewanie podłogowe, kiedy – w moim odczuciu – ogrzewanie płaszczyznowe było jeszcze mało popularne? Na jakich parametrach pracuje?

K.W.: Gazowy kocioł kondensacyjny to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Urządzenie takie zapewnia bardzo duży komfort ciepłej wody oraz ogrzewania. Vitodens 300-W nie wymaga dodatkowej obsługi, jak w przypadku kotłów na paliwo stałe. Zaletą takiego urządzenia jest również odzyskiwanie ciepła ze spalania (zjawisko kondesacji), przekłada się to na niższe zużycie energii i oszczędności na etapie eksploatacji.  Regulacja pogodowa pozwala na utrzymanie stabilniej i komfortowej temperatury w pomieszczeniu oraz w pełni wykorzystuje możliwości kondensacyjne kotła.

Ogrzewanie podłogowe było rozwiązaniem innowacyjnym. Taki rodzaj ogrzewania doskonale współpracuje z kotłami kondensacyjnymi (lepsze wykorzystanie zjawiska kondesacji). Przy ogrzewaniu podłogowym można zastosować taką nawierzchnię jak kamień czy płytki. Dodatkowym atutem są walory estetyczne, ogrzewanie takie jest ‘niewidoczne’, nie zabiera miejsca oraz nie szpeci pomieszczeń.

Dziękujemy za rozmowę Panu Karolowi Wilgorzowi z Salonu Viessmann – WILGORZ we Wrocławiu.

Zdjęcie główne: Wnętrze kotłowni wyposażonej w Vitodens 300-W, Vitocell 100-B i Vitovent 300-W, fot. Pan Karol Wilgorz