Aktualnie rynek gruntowych pomp ciepła to przede wszystkim urządzenia pracujące z klasycznymi sprężarkami typu on/off – włącz/wyłącz. Sprężarki inwerterowe były jeszcze do niedawna domeną jedynie pomp powietrznych.

Marka alpha innotec postanowiła wykorzystać tę technologię w gruntowych pompach ciepła, co nie było dotychczas spotykane, a istotnie wpływa na polepszenie parametrów pracy pompy ciepła.

Regulacja pozwala na dokładne dopasowanie mocy grzewczej pompy ciepła do aktualnego zapotrzebowania, dzięki czemu urządzenie pracuje ze znacznie wyższą sprawnością w porównaniu do systemów tradycyjnych, zużywając tym samym mniej energii.

Porównajmy pracę pompy ciepła ze standardową sprężarką z tą wyposażoną w sprężarkę inwerterową.

gruntowe pompy ciepła

(Źródło: GLOBEnergia 1/2017)

Wraz ze wzrostem temperatur zewnętrznych spada zapotrzebowanie budynku na ciepło. W przypadku pomp ciepła ze sprężarką tradycyjną mamy do czynienia z tzw. taktowaniem – regularnym i stosunkowo częstym włączaniem i wyłączaniem sprężarki pompy ciepła, co powoduje wyższe koszty eksploatacji i szybsze jej zużycie.

Moc grzewcza inwerterowej pompy ciepła obniża się do minimum, kiedy temperatura wzrasta – pompa inteligentnie dostosowuje swoją pracę do danej sytuacji. Instalowanie pomp ciepła z modulacją mocy wiąże się z wieloma korzyściami:

  • lepszą wydajnością pracy w porównaniu do urządzeń o stałej mocy,
  • niższym prądem rozruchu, dzięki czemu można używać je w miejscach, gdzie zakład energetyczny ograniczył maksymalny dostępny prąd,
  • idealne dopasowanie mocy grzewczej bądź chłodniczej urządzenia do potrzeb,
  • niski poziom głośności.

inwerterowe pompy ciepła

Nowe modele gruntowych pomp ciepła

Do gruntowych, inwerterowych pomp ciepła serii alterra w ofercie alpha innotec dołączyły kolejne modele z regulacją mocy!

Centrala cieplna alterra WZSV

Model 122H3M 122K3M
Moc grzewcza [kW] 2-13 2-13
COP 4,87 4,87
Klasa energetyczna A+++ A+++
Cena netto 37 000 42 000

 

Kompaktowa gruntowa pompa ciepła alterra SWCV

Model 122H3 122K3
Moc grzewcza [kW] 2-13 2-13
COP 4,87 4,87
Klasa energetyczna A+++ A+++
Cena netto 32 000 30 000

 

Szczegółowe informacje na ich temat przedstawione zostały w poniższych tabelach. Pozostałe modele dostępne są w zakresach mocy: 2–6 kW i 4–17 kW. Wyłącznym dystrybutorem marki alpha innotec w Polsce jest Przedsiębiorstwo „Hydro-Tech” Konin.


Bartosz Świerczewski

Przedsiębiorstwo „Hydro-Tech” Konin

Redakcja GLOBEnergia