W dniach 20-21 kwietnia 2017 roku, w Krakowie – stolicy polskiego smogu, odbył się II Ogólnopolski Kongres Niskiej Emisji. Naukowcy, przedstawiciele samorządów lokalnych, reprezentanci lokalnych władz, studenci oraz pasjonaci niskoemisyjnych technologii spotkali się w gmachu głównym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Rozmawiano o brudnym i smutnym temacie jakim jest zanieczyszczenie powietrza spowodowane niską emisją. Organizatorami wydarzenia byli: Redakcja GLOBEnergia, Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz AGH i Małopolskie Centrum Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii w Miękini.

niska emisja

Dzień I Ogólnopolskiego Kongresu Niskiej Emisji (Źródło: GLOBEnergia)

Niska emisja – problem wysokiej wagi

Niska emisja staje się coraz większym problemem. Dotyczy ona nie tylko dużych miast. Według ostatnich pomiarów, problemem smogu dotknięte są również małe miejscowości. Próbując zniwelować ten problem, decydenci wprowadzają różnego rodzaju rozwiązania, m. in dofinansowania do wymiany źródeł ciepła i do termomodernizacji budynków, dni darmowej komunikacji miejskiej, wymiana taboru na elektryczny i niskoemisyjny, rozszerzanie stref płatnego parkowania, zakazy spalania paliw stałych w miastach. Celem kongresu była analiza wniosków płynących z wprowadzenia tych działań, przedstawienie nowych technologii i rozwiązań, które mogą wpłynąć na ograniczenie niskiej emisji w przyszłości oraz przestawienie możliwości finansowania inwestycji.

Pierwszy dzień Kongresu

Pierwszego dnia Kongresu (21 kwietnia 2017r.) uczestnicy przybyli do Auli Głównej AGH Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Powitali ich  Przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP Pan Kazimierz Barczyk, Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa oraz Grzegorz Burek – naczelny redaktor GLOBEnergia.

Następnie Prognozę Niskiej Emisji przedstawił dziennikarz telewizyjny i pogodny prezenter Tomasz Zubilewicz. Od lat pokazuje on dobre praktyki w temacie niskoemisyjnych inwestycji w programie Dobre Klimaty. Dr inż. Michał Kaczmarczyk opowiedział o problemie niskiej emisji w ujęciu energetycznym, a dr Iwona Jelonek przedstawiła wyniki badań jakości powietrza w kontekście działań samorządu na przykładzie województwa śląskiego.

 

Sposobów na ograniczenie niskiej emisji jest bardzo wiele. Marek Bednarz z firmy Viessmann opowiedział o zeroemisyjnej technice grzewczej i dobrych praktykach w procesie projektowo- inwestycyjnym. Mgr inż. Grzegorz Pełka z krakowskiego AGH przedstawił kotły n paliwo stałe w kontekście walki o czystsze powietrze. O dobrych praktykach w ociepleniach i o renowacjach typu mikro i makro opowiedział Paweł Gałuszka z firmy farby KABE. Grzegorz Narwojsz z TÜV Nord opowiedział o wpływie termomodernizacji na niską emisję.

Sposobem na ograniczenie niskiej emisji jest także zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii. Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV Bogdan Szymański opowiedział o samorządowych inwestycjach w systemy fotowoltaiczne.  Michał Marona z Solar Edge wytłumaczył co rozumiemy pod pojęciem „Bezpieczne Instalacje Fotowoltaiczne”.

niska emisja

Prelegenci podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Niskiej Emisji. Źródło: GLOBEnergia

Miejsce Kongresu nie było przypadkowe. Kraków boryka się z problemem niskiej emisji od wielu lat. Dzięki temu, przedstawiciele lokalnych władz, jak i przedsiębiorstwa mogą pochwalić się sporym doświadczeniem w testowaniu rozwiązań niskoemisyjnych.  O realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na przykładzie MPEC w Krakowie opowiedział Dyrektor Jednostki Realizującej Projekt PONE MPEC S.A. w Krakowie – Janusz Miechowicz. Jarosław Kotyza z Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii AGH w Miękini przedstawił działania Laboratorium OZE AGH Miękinia.   Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego zastanawiała się wraz z uczestnikami, czy Polska ma skuteczne prawo do walki z niską emisją. Na koniec pierwszego dnia Aleksander Gawron z krakowskiego Start-upu Airly zaprezentował sensor jakości powietrza.

Drugi dzień Kongresu

Drugiego dnia w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Miękini uczestnicy wydarzenia wzięli udział w sesji plenerowej. W trakcie sesji odbyła się praktyczna prezentacja działania tradycyjnych kotłów i pomp ciepła. Uczestnicy byli świadkami przeprowadzania pomiaru zanieczyszczeń zawartych w spalinach.

Podsumowując, w Kongresie wzięło udział ponad 160 uczestników. Wszystkim dziękujemy za wspólnie spędzone dwa dni, pełne dyskusji i wymiany doświadczeń.  Mamy nadzieję, że dzięki wyniesionej wiedzy, walka z niską emisją będzie skuteczna!

Redakcja GLOBEnergia