Poświęćmy chwilę na analizę obecnych cen surowców wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Analiza kosztów została sporządzona na podstawie danych pochodzących od najczęściej wybieranych przez Polaków sprzedawców paliw stałych, dostawców prądu i gazu. Sprawdź, ile wydasz w nadchodzącym sezonie grzewczym!

Ceny paliw stałych

Węgiel jest obecnie w niektórych województwach zakazany, zgodnie z ustawami antysmogowymi. Jednak nadal jest najczęściej wykorzystywany w Polsce – raczej nie z sympatii, a dla oszczędności.

Czy naprawdę jest najtańszy?

Węgiel to „czarne złoto Polski”, ale czy konsumenci kupują krajowy surowiec? Pochodzenie węgla mocno wpływa na jego cenę, stąd w składach opału często można spotkać węgiel rosyjski czy chiński. Przykładowo, w Rosji znaczna część węgla kamiennego eksploatowana jest metodą odkrywkową, a to w znacznym stopniu obniża koszt jego wydobycia. Mimo wszystko, cena węgla na polskim rynku w ostatnich latach wzrosła. Obecnie za tonę w zależności od rodzaju i producenta zapłacimy od 600 zł do 950 zł.

Jedną z alternatyw jest Ekogroszek wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego. Charakteryzuje się niską zawartością siarki i popiołu po jego spaleniu w odpowiednich kotłach. Za ekogroszek, w zależności od wartości opałowej i marki, należy zapłacić 700-1000 zł. Nieco droższy od węgla kamiennego ekogroszek, w rocznym rozliczeniu może okazać się tańszy dzięki lepszym parametrom.


Węgiel brunatny najczęściej stosowany jest w przemyśle, jednak czasem wykorzystuje się go w ogrzewnictwie domów. Surowiec ten charakteryzuje się dość niską wartością opałową. Zaraz po wydobyciu wynosi jedynie 5-10 MJ/kg, a po jego suszeniu może wzrosnąć do około 20 MJ/kg.

Przez wysoką zawartość siarki nie tylko szkodzi środowisku, ale także zwiększa ryzyko korozji kotła i komina. Prawdopodobnie do ogrzania tej samej powierzchni zużyje się 2-3 razy więcej węgla brunatnego niż kamiennego, jednak jest on sporo tańszy. Najkorzystniej jest kupić węgiel brunatny bezpośrednio w kopalni. W największej polskiej kopalni jego cena za tonę wyniesie 140-170 zł w zależności od rodzaju. Drożej będzie na składach – około 250-350 zł za tonę. W handlu detalicznym obowiązuje prosta zasada: im dalej od kopalni, tym drożej.

Pellet to granulki sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębków i trocin drzewnych. Są ekologiczną alternatywą dla węgla – wartość opałowa jest podobna (17,5-25 MJ/kg). Również cenowo nie ma wielkiej różnicy. W zależności od producenta i jakości pelletu, cena za tonę wyniesie 750-1000 zł.

Koszty energii elektrycznej

Ogrzewanie prądem uważa się za jedno z najdroższych. To ile kosztował będzie prąd zależy m.in. od dwóch przedsiębiorstw energetycznych: usługodawcy transportu energii oraz sprzedawcy prądu. W pierwszym przypadku ceny są regulowane przez rząd. Natomiast w przypadku sprzedaży prądu – ceny dla firm są uwolnione, a dla gospodarstw domowych nadal są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. To te wcześniej wymienione przedsiębiorstwa ustalają ceny oraz stawki za prąd, a także warunki dystrybucji oraz sprzedaży.

Obecnie ceny u najczęściej wybieranych dostawców prądu dla odbiorców indywidualnych w taryfie całodobowej G11 wahają się pomiędzy 0,27-0,31 zł/kWh. Przy wyliczaniu rachunków należy pamiętać o doliczeniu abonamentu i opłaty zmiennej. W jej skład wchodzi: opłata sieciowa zmienna, opłata jakościowa, abonamentowa oraz sieciowa stała i przejściowa. Wymienione koszty dodatkowe mogą stanowić nawet 50% rachunku!

Opłaty za gaz

Ogrzewanie gazem to wygodne rozwiązanie – nie trzeba pamiętać o dokładaniu opału czy regularnym czyszczeniu zbiornika. Uważane jest za ekologiczne źródło ciepła. Wartość opałowa gazu jest wyższa od węgla czy drewna. W przypadku gazu ziemnego wynosi 31 MJ/m3, a gazu płynnego – 45-46 MJ/kg.

W koszt za wykorzystany gaz ziemny wlicza się opłatę abonamentową oraz cenę zgodną z wybraną taryfą. Stawki różnią się w zależności od dostawcy. W Polsce jest ich kilkudziesięciu, jednak zdecydowana większość Polaków wybiera PGNiG. Wysokość opłat za 1kWh waha się od 11,30 – 12,90 zł.

Monika Ciosek

Redaktor GLOBEnergia