Baseny termalne w Polsce – przegląd

Baseny termalne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Obiekty, które niejednokrotnie oferują nie tylko zabawę i relaks w wodzie ale także kąpiele lecznicze oraz całą gamę zabiegów SPA, przyciagają przez cały rok rzesze turystów. Dużym zainteresowaniem cieszą się obiekty na terenie Polski oraz znajdujące się u naszych południowych i zachodnich sąsiadów.

W Polsce działa obecnie czternaście kompleksów basenów termalnych oraz dwa kąpieliska. Najwięcej tego typu obiektów znajduje się na Podhalu: w Zakopanem, Szaflarach, Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej oraz Chochołowie. Na Dolnym Śląsku w Cieplicach Śląskich otwarty jest obecnie jeden kompleks a w Polsce Centralnej cztery: w Mszczonowie, Poznaniu, Uniejowie, Poddębicach i Tanowie Podgórnym, zaś na północy kraju kolejne dwa: w Grudziądzu i Lidzbarku Warmińskim.

W chwili obecnej kilka obiektów tego typu znajduje się na różnym etapie planowania lub realizacji inwestycji.

Poręba Wielka – początek prac

Poręba Wielka to niewielka miejscowość, położona jest w województwie małopolskim. Jest to popularna miejscowość uzdrowiskowa, zlokalizowana w Gorcach, w dolinie potoku Porębianka.

Jeszcze w latach 50-tych XX wieku wykonano odwierty geologiczne i stwierdzono obecność wód termalnych o temperaturze 27oC. Ponowne wykonanie odwiertów w latach 70-tych pozwoliło dotrzeć do wód o charakterze 2,4% chlorkowo – wodorowęglanowo – sodowym, których składnikiem swoistym jest jod. Temperatura wód wynosi 42oC, posiada ona zaświadczenie Państwowego Zakładu Higieny w związku z własnościami leczniczymi.

W 2007 roku powołana została Spółka z o.o. „Gorczańskie Wody Termalne”, której prezesem jest pan Marek Mąkowski, zaś celem spółki jest realizacji zadań powiatu w zakresie rekreacji, sportu i turystyki z wykorzystaniem wód termalnych. W chwili obecnej trwają prace zarówno terenowe (budowa przepompowni wody termalnej przy odwiercie) jak i administracyjne (trwa postępowanie na udzielenie koncesji na roboty budowlane).

Bałtów – wizualizacje i plany

Bałtów jest to niewielkie miasteczko, liczące poniżej 1000 mieszkańców, położone w województwie świętokrzyskim. Obecnie największa atrakcją regionu jest Park Dinozaurów JuraPark Bałtów oraz tropy dinozaurów, odkryte na skale zwanej Czarcią Stopką. Według legendy trójpalczasty odcisk w skale pozostawił szatan, który założył się z aniołem, iż pokona jednym skokiem dolinę rzeki Kamiennej. Szatan runął w otchłań, pozostawiając po sobie trwały znak, zaś ludność Bałtowa wzniosła w podzięce kościół (który również stanowi atrakcję turystyczną miasteczka). Zimą Bałtów przyciąga miłośników białego szaleństwa przyciąga stok narciarki z pięcioma trasami o łącznej długości 2,5 km.

Baseny termalne w Bałtowie stanowić będą kolejną atrakcję regionu.

Gotowy jest już plan wielofunkcyjnego centrum pobytowego, które zapewni relaks i rozrywkę zarówno turystom odwiedzającym Bałtów jak i mieszkańcom miasteczka. W skład kompleksu wchodzić będą dwa hotele, park wodny kryty, zespół basenów otwartych oraz parking podziemny.

Podstawowym elementem funkcjonowania term ma być solanka termalna, której lecznicze właściwości zostały stwierdzone w trakcje prowadzonych w ostatnim czasie odwiertów. Ma ona znajdować się na głębokości ok. 1700 m i charakteryzować się temperaturą ok. 45 – 50oC. Termy otwarte mają mieć powierzchnię ok. 1800 m2, do najważniejszych atrakcji zaliczyć zaś należy zespół zjeżdżalni wodnych, wodny plac zabaw dla dzieci. Niecki basenowe, jacuzzi i przynależne do nich plaże stylistyką nawiązywać będą do tematyki jurajskiej. Dodatkową atrakcję będzie kąpielisko o krajobrazie jurajskiej, nadmorskiej laguny z ekranami LED, gdzie wyświetlane będą animacje uzupełniające krajobraz jurajski. Specyficzny mikroklimat zapewni zamknięta przestrzennie naturalna tężnia solna.

termy, bałtów, baseny bałtów

Fot. Wizualizacja Term Bałtów (Źródło: www.termybaltow.pl)

Wewnętrzna część kompleksu składać się będzie z basenów o łącznej powierzchni lustra wody prawie 1500 m2, saun, zespołu zabiegowego wellness i fitness. W obrębie części basenowej wydzielona zostanie strefa relaksacyjna (głośna) i wypoczynkowa (cicha). część przeznaczona do zabawy wyposażona będzie w karuzele, huśtawki wodne, zjeżdżalnie, sztuczną falę i różne urządzenia wodne (gejzery, armatki, kaskady wodne). Wypoczynek zagwarantują baseny z urządzeniami do podwodnego masażu oraz pływackie a także strefa barowa. Dwie niecki basenowe będą posiadały urządzenia do odnowy biologicznej.

Zaplanowano także zaplecze usługowo – gastronomiczne oraz noclegowe i konferencyjne. W obiekcie hotelowym zaplanowano sklepiki z wyrobami lokalnymi, zdrową żywnością, bawialnię dla dzieci, lodziarnię, pub a także usługami fryzjerskimi, tworzące dwa równoległe do siebie budynki z traktem pieszym po środku.

Hotele zapewnią ponad 220 miejsc noclegowych.

Pałac na Wodzie (Staniszów) – wkrótce otwarcie!

Znacznie bardziej zaawansowane są prace w miejscowości Staniszów. Niewielkie miasteczko, położone w województwie dolnośląskim, ok. 10 km od Jeleniej Góry, już w 2018 roku dołączy do grupy polskich miejscowości, gdzie będzie można skorzystać z kąpieli w basenach zasilanych wodą termalną.

Głównym obiektem, przy którym powstaną baseny termalne, jest Pałac na Wodzie. Pałacyk ten został wybudowany w XVIII wieku i posiada bogata historię, m.in. dwukrotnie pełnił rolę ośrodka doświadczalnego (zootechnicznego, oraz, po II wojnie światowej, rolniczego).

staniszów, pałac na wodzie

Fot. Pałac na Wodzie przed odnowieniem (Źródło: www.nasz-staniszow.pl)

staniszów, pałac na wodzie

Fot. I po remoncie (Źródło: www.zabytkiduchagor.pl)

Pod koniec XX wieku urokliwy pałacyk stanowił jeszcze jeden zapomniany, na wpół zrujnowany zabytek, jakich pełno na Dolnym Śląsku. Pałac na Wodzie odzyskał jednak dawny blask w rękach państwa Tadajewskich, którzy odnowili zaniedbany budynek i przekształcili go w luksusowy hotel.

Obecnie trwają prace nad III etapem inwestycji, który obejmuje budowę basenów wypełnionych wodą termalną. Wykonane w ostatnich latach odwierty potwierdziły obecność wód termalnych na głębokości 1580 m o temperaturze 44oC.

Pałac Na Wodzie Emotions & Thermal SPA wyposażony będzie również w sauny. W chwili obecnej funkcjonuje już Strefa Day SPA.

Wody termalne Kotliny Jeleniogórskiej są już eksploatowane do celów rekreacyjnych w Cieplicach Śląskich. Woda ta ma także duży potencjał leczniczy ze względu na niespotykanie wysoką zawartość krzemionki, który niewątpliwie zostanie wykorzystany w Staniszowie.

Otwarcie basenów termalnych w Staniszowie planowane jest na 2018 rok.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z portalu Termalni.pl, gdzie znajdą Państwo informacje na temat aktualnie funkcjonujących basenów termalnych, przegląd atrakcji oraz zestawienia cen biletów normalnych, ulgowych i rodzinnych.

Opracowanie: Anna Chmurzyńska, redakcja portalu Termalni.pl

Anna Chmurzyńska

Termalni.pl