Ciepła woda tanio, energooszczędnie i niezależnie!

Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych

Podziel się

Dzięki odpowiednie dobranym urządzeniom grzewczym ciepła woda użytkowa może być przygotowywana w sposób efektywny a zarazem energooszczędny i ekologiczny. Takie efekty uzyskamy wybierając urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii – pompę ciepła, kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne.

Ogrzewanie wody pompą ciepła może się odbywać na dwa sposoby:
- z wykorzystaniem urządzenia, która służy przede wszystkim do ogrzewania domu,
- z użyciem pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem, dedykowanej wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej.

Pierwsze rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które zdecydowały się ogrzewać dom pompą ciepła. Będzie ona przekazywać darmową energię pobraną z gruntu, powietrza lub wody (w zależności od rodzaju urządzenia) zarówno do instalacji centralnego ogrzewania jak i do wężownicy podłączonego do niej zasobnika ciepłej wody użytkowej.
W drugi przypadku pompa ciepła będzie pracować wyłącznie na potrzeby ogrzewania wody użytkowej. To dobre rozwiązanie m.in. dla osób, które ogrzewają dom np. kotłem i chcą obniżyć koszty ogrzewania wody użytkowej nawet o 40%.

Pompa ciepła do wody użytkowej korzysta z energii odnawialnej zgromadzonej w powietrzu znajdującym się wewnątrz pomieszczania, w którym została zainstalowana lub w powietrzu zewnętrznym (za pomocą specjalnej przystawki pompę ciepła można w łatwy sposób przestawić na tryb pracy wykorzystujący powietrze zewnętrzne). Pobiera ona energię z powietrza i zmienia ją w ciepło o temperaturze umożliwiającej podgrzew wody użytkowej do zadanej temperatury. W ten sposób pompa ciepła do wody użytkowej może samodzielnie przygotować ciepłą wodę od wiosny do późnej jesieni, zastępując elektryczny bojler, podgrzewacz czy kocioł grzewczy. Ogrzewanie wody użytkowej w okresie zimowym może być wspomagane np. kotłem, który stanowi główne źródło ciepła w domu. Jest to możliwe dzięki wężownicy, która jest wbudowana w zasobnik pompy ciepła.

Nowość od Viessmann

Nowa pompa ciepła do podgrzewu CWU od Viessmann - Vitocal 262-A tanio i  energooszczędnie, niezależnie od innych instalacji grzewczych, podgrzewa ciepłą wodę użytkową, wykorzystując ciepło powietrza z pomieszczenia lub z zewnątrz. Ta pompa ciepła równie dobrze nadaje się do domu jednorodzinnego, jak i małego przedsiębiorstwa. Typowe obszary zastosowań to na przykład piekarnie lub serwerownie, w których występuje ponadprzeciętny nadmiar ciepła.

Vitocal 262-A Fot. Viessmann 

Kompaktowa pompa ciepła Vitocal 262-A wyposażona jest we wszystkie składniki potrzebne do efektywnego podgrzewu c.w.u. Obok modułu pompy ciepła, w kompaktowej obudowie umieszczono zasobnik c.w.u. o pojemności 300 litrów i regulator. Vitocal 262-A wykorzystuje ciepło z powietrza do ekonomicznego podgrzewu wody. Można ją stosować równie dobrze w domu jednorodzinnym, jak i małym zakładzie przemysłowym. Idealnymi zastosowaniami są miejsca, dla których wymaga się równoczesnego przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia pomieszczeń (np. składy win lub chłodnie produktów spożywczych). Pompa ciepła dostarczana jest alternatywnie z zasobnikiem bez wężownicy, do pracy monowalentnej, lub z wężownicą, do stosowania w instalacjach biwalentnych, np. kotłem gazowym lub na paliwo stałe.

Zamknięty lub otwarty obieg powietrza

W wersji z otwartym obiegiem powietrza Vitocal 262-A wykorzystuje powietrze z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana. W wariancie pracy na powietrze dolotowe, ciepłe powietrze pobierane jest z zewnątrz. Pompa ciepła odbiera część ciepła z zassanego powietrza i transformuje je na użyteczny poziom temperaturowy, nawet do 65°C. Vitocal 262-A wyposażona w adapter do podłączenia kanałów może pracować na powietrzu zewnętrznym, zapewniając efektywne przygotowanie ciepłej wody użytkowej do temperatur powietrza zasysanego -7°C. Poniżej tych temperatur automatyka może załączyć kocioł podłączony do wężownicy pompy ciepła. Wężownica została celowo zamontowana w górnej części zbiornika tak aby ciepłem z kotła zapewniać komfort korzystania z ciepłej wody. Dolna część zbiornika ogrzewana jest przez pompę ciepła. W ten sposób zapewniona jest zawsze ciepła woda a jednocześnie koszty jej ogrzewania są najniższe. Hybrydowy regulator dba o najniższe koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej w inteligentny sposób załączając pompę ciepła lub współpracujący kocioł grzewczy

Wersja hybrydowa do współpracy z istniejącym kotłem grzewczym

Pompa ciepła jest normalnie oferowana bez wężownicy grzewczej w zasobniku CWU (typ T2E) do pracy w trybie monowalentnym. Alternatywnie dostępna jest wersja hybrydowa ze zintegrowaną wężownicą grzewczą w zasobniki CWU (typ T2H). Znajduje ona zastosowanie do modernizacji istniejących instalacji grzewczych. Inteligentny regulator wybiera zawsze optymalnie między pompą ciepła a kotłem, uwzględniając współczynniki energii pierwotnej. Pompa ciepła przejmuje wtedy wstępne podgrzewanie CWU, a istniejący kocioł dogrzewa ją w razie potrzeby. W taki sposób maksymalny komfort ciepłej wody jest zawsze zagwarantowany.

Vitocal 262-A Fot. Viessmann 

Przegląd zalet:

• Atrakcyjna cenowo pompa ciepła do podgrzewu c.w.u. ciepłem z obiegowego lub zewnętrznego powietrza, w opcji z wężownicą solarną do współpracy z kotłem grzewczym np. gazowym lub na paliwo stałe
• Pojemność zasobnika 300 litrów
• Wysoka wartość współczynnika efektywności COP = 3,8 (COP = Coefficient of Performance) wg EN 16147 przy parametrach (powietrze 15 °C/woda 10-55°C)
• Proste uruchomienie, dzięki kompletnemu okablowaniu i wstępnie ustawionemu regulatorowi
• Podgrzew c.w.u. pompą ciepła do 65°C
• Funkcja szybkiego podgrzewania z wykorzystaniem grzałki elektrycznej (wyposażenie dodatkowe)
• Przygotowana do optymalnego wykorzystywania prądu z własnej instalacji fotowoltaicznej
• Przystosowana do sterowania z inteligentnej sieci energetycznej (Smart-Grid)

Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych