Elon Musk – CEO Tesli – zaprezentował cztery rodzaje swoich innowacyjnych dachówek solarnych, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby niespostrzeżenie wtopić w otoczenie. Ogniwa słoneczne wbudowano w płytki szklane tak, aby były całkowicie niewidoczne. Solarny dach niewątpliwie wygląda bardzo efektownie, wciąż jednak pozostaje mnóstwo pytań związanych z tym, czy technologia ta faktycznie ma szansę wejść do powszechnego użytku.

Tesla zademonstrowała swoją nowatorską technologię solarnych dachówek na fikcyjnej ulicy Wisteria Lane z telewizyjnego show – „Gotowe na wszystko”. Podobnie jak sceneria,  w której zaprezentowano nowe produkty, technologia może wydawać się raczej nierealna i, przynajmniej na razie, zdaje się mieć małe szanse na rozpowszechnienie.

Elon Musk to pozytywnie zakręcony idealista, którego marzeniem jest przyszłość oparta w pełni na elektryczności. Niemniej, by marzenie to stało się rzeczywistością, wszystkie jego składowe, jak: panele słoneczne, magazyny energii oraz samochody elektryczne, muszą być  „piękne, osiągalne i płynnie zintegrowane”.

Ideą, stojącą za solarnymi dachówkami, jest zamiana całego dachu w powierzchnię generującą elektryczność, przy jednoczesnym zachowaniu wyglądu, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Dachówki są produkowane w czterech rodzajach: toskańska, gładka szklana, łupkowa i z teksturowanego szkła. Wszystkie prezentują się naprawdę efektownie.

Widok dachówek Tesli z ulicy – po lewej stronie i z lotu ptaka – po prawej stronie, źródło: Tesla

solar-roof_streetsolar-roof_above

Dachówki wyglądają na nieprzezroczyste dla obserwatora z ulicy,  są jednak przezroczyste, kiedy patrzymy na nie z lotu ptaka. Z kierunku, z którego pada na nie światło słoneczne, są dla niego przepuszczalne. To bez wątpienia bardzo sprytne rozwiązanie.

Niemniej wciąż pozostaje mnóstwo pytań, które dotyczą takich aspektów, jak: wycena, wydajność, dostępność czy też kwestia instalacji nowatorskich dachówek. Czynniki te wpłyną na rozpowszechnienie innowacji w większym stopniu aniżeli aspekt estetyczny. Tesla oraz SolarCity – firma leasingowa wypożyczająca panele, która połączyła się z Teslą- planują rozpoczęcie produkcji solarnych dachówek w 2017 roku.

Poniżej przedstawiono pięć podstawowych pytań, dotyczących solarnych dachówek Tesli, które należy zadać przed rozpoczęciem produkcji na masową skalę.

1. W jaki sposób solarne dachówki będą funkcjonować?

Prototypy solarnych dachówek są o 2% mniej wydajne pod względem konwersji światła słonecznego niż istniejąca już technologia paneli słonecznych SolarCity. Częściowo wynika to ze sposobu wykonania dachówek. Pokrycie, które sprawia, że szklane płytki solarne wyglądają tak efektownie, jednocześnie redukuje ich wydajność, choć trzeba zaznaczyć, że wciąż nie jest to finalny produkt. Kiedy w 2017 roku rozpocznie się produkcja dachówek, SolarCity będzie w stanie zwiększyć ich produktywność.

Ciekawą sprawą jest też to, w jaki sposób dachówki solarne, włączone w pokrycie dachowe, wytrzymają ciepło. Obecnie wiele dachowych paneli słonecznych instaluje się na specjalnych stojakach ponad powierzchnią dachu, co pozwala na przepływ powietrza wokół paneli, dzięki czemu są schładzane. To bardzo ważne, ponieważ wiele systemów PV może stracić na efektywności w miarę ogrzewania. Solarne płytki szklane zainstalowane bezpośrednio na dachu niekonieczne będą posiadać wbudowaną wentylację.

2. Jak dobrze dach solarny będzie spełniać podstawową funkcję dachu i ochrony budynku?

Elon Musk poinformował, że solarny dach został zaprojektowany w taki sposób, by wytrzymać oddziaływanie różnych czynników środowiskowych, takich jak: wiatr czy opady atmosferyczne. SolarCity dodała, że dachy solarne będą tworzone według odpowiednich standardów, które obejmują efektywność energetyczną, wodoodporność, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, wytrzymałość na działanie wiatru, śniegu oraz gradu. Ponadto Musk twierdzi, że w niektórych płytkach można umieścić elementy grzewcze, które będą działać na zasadzie odmrażacza, co pozwoli na stopienie śniegu na dachu.

"Anatomia" solarnej dachówki

„Anatomia” solarnej dachówki – ogniwo fotowoltaiczne, przezroczysta dla promieni słonecznych warstwa koloru i hartowane szkło, źródło: Tesla

3. Jak szacują się koszty?

Znane są ceny dodatkowego wyposażenia. System magazynujący energię – Powerwall 2, który będzie magazynował energię zgromadzoną przez słoneczny dach, jest sprzedawany oddzielnie w cenie 5 500 $ (ponad 23 000 zł) z kosztami instalacji w wysokości 1 000 $ (około 1 200 zł). Ile jednak będzie kosztować sam dach? Wymiana dachu może pociągać za sobą koszty sięgające tysięcy dolarów, przy czym koszty te zależą od wielu czynników, wliczając w to rozmiary i kształt dachu, jak również użyte materiały. SolarCity nie ujawniła konkretnych liczb, jednak rzecznik firmy informuje, że solarny dach nie będzie kosztował więcej niż pokrycie dachu zwyczajnymi dachówkami. Jest to jednak wyliczenie niebiorące pod uwagę oszczędności wynikających z wytwarzania energii.

Typy dachów, które zaprezentował Musk są zaprojektowane w taki sposób, by naśladować wysokiej klasy materiały dachowe, takie jak: płytki z terakoty, płytki łupkowe, gont oraz gładkie szkło. Powyższe materiały są droższe niż jeden z najbardziej popularnych w Ameryce Północnej materiałów – gont asfaltowy. Zatem wymiana dachu pokrytego takim gontem będzie kosztowna. Niemniej dla posiadaczy dachów z wysokiej klasy materiałów wymiana może być opłacalną opcją.

4. Czy nadal będzie istniała możliwość wzięcia paneli w leasing?

Aktualnie SolarCity oferuje kilka różnych sposobów opłacania swoich paneli słonecznych, instalowanych na dachach. Klienci mają możliwość: zakupić system PV bezpośrednio, dostać pożyczkę na zakup systemu, wziąć system w leasing lub podpisać porozumienie kupna energii.

Opcja leasingu sprawdza się znakomicie w przypadku osób, które nie mogą pozwolić sobie na bezpośrednie pokrycie kosztów instalacji paneli. Jeśli z jakiegoś powodu klient nie uiści opłaty bądź musi się wycofać z leasingu, SolarCity może odinstalować panele. Rodzi się pytanie, w jaki sposób ten system będzie działał, jeśli panele nie znajdą się na dachu, lecz będą dachem samym w sobie? Czy cały dach zostanie przejęty? SolarCity ma podać więcej informacji na temat sposobów opłacania solarnych dachów w nadchodzącym roku.

5. Czy istniejące firmy, świadczące usługi dekarskie, będą mogły instalować solarne dachówki, czy też właściciele posiadłości będą musieli zwrócić się bezpośrednio do SolarCity w sprawie instalacji?

Solarne dachy to całkowicie nowatorski projekt, co prawdopodobnie oznacza, że dekarze będą musieli przejść specjalne szkolenie, dotyczące instalacji dachówek. SolarCity oświadcza, że więcej informacji na temat instalacji pojawi się w nadchodzących miesiącach, niemniej prawdopodobne jest, że firma będzie chciała w jakiś sposób kontrolować proces instalacyjny. Żadne szanujące się przedsiębiorstwo nie chce, by jego produkty zyskały złą reputację z powodu niewłaściwie wykonanej pracy instalacyjnej.

Analizując powyższe zagadnienia, można wysunąć wniosek, że rozpowszechnienie nowatorskich solarnych dachówek ma szansę powodzenia przy spełnieniu pewnych warunków, takich jak: zapewnienie wysokiej wydajności, redukcja kosztów, ustalenie korzystnych opcji opłacania technologii oraz usprawnienie procesu instalacyjnego. Niedaleka przyszłość pokaże, jak przedstawiony scenariusz się rozwinie.

Opracowanie: Julita Zapilaj

Na podstawie: MIT Technology Review, Popular Science

Źródło zdjęcia głównego: Tesla