Po zakończonych Targach ENEX, a tym samym organizowanych przez nas Forach – X Jubileuszowym Ogólnopolskim Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej i VIII Ogólnopolskim Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar+ – dwóch intensywnych dniach spotkań, rozmów, prezentacji, wymiany zdań, doświadczeń i wielu emocji – zapytaliśmy jego uczestników o wrażenia. Czym chcieli się z nami podzielić? Zapraszamy na komentarze prosto z Targów ENEX 2017!


Bartosz Bigosiński Hydro-Tech

Bartosz Bigosiński,

Wicedyrektor Przedsiębiorstwa „Hydro-Tech” Konin, dystrybutora alpha innotec

Hydro-Tech na Targi ENEX przyjechał z Inwertolucją, czyli ewolucję pewnych produktów, ale również rewolucję. To nowe słowo, które powstało specjalnie na potrzeby naszej kampanii. Inwertolucja oznacza (r)ewolucję w produktach dzięki technologii inwerterowej. Co to oznacza? Termin technologia inwerterowa brzmi dość skomplikowanie, można jednak opowiedzieć o niej w prosty sposób. Inwerterowe pompy ciepła to urządzenia z modulacją mocy i dopasowaniem do bieżącego zapotrzebowania na ciepło, co idąc w parze z inteligentnym sterowaniem instalacją grzewczą oraz gotowością do współpracy z inteligentnymi systemami instalacji elektrycznych, zadecyduje o dokonaniu się Inwertolucji.


Piotr Korzeniewski Coraz 200x250Paweł Wiktorowicz,

Corab Sp. z o.o.

Podczas targów ENEX mieliśmy okazję zaprezentować nowe systemy mocowań modułów: na dach płaski PB-064 i wolnostojący Corab WS-007. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się WS-007, które posiada wyjątkową na polskim rynku 25-letnią gwarancję na antykorozyjność. Innowacyjność tego rozwiązania potwierdziła również kapituła ekspertów kieleckich targów, która przyznała nam specjalne wyróżnienie. Popularność tego wydarzenia świadczy o stale rosnącym zainteresowaniu fotowoltaiką i niesie ze sobą perspektywę wielu inwestycji, w szczególności tych związanych z aukcjami OZE.


Artur Karczmarczyk Viessmann 200x250Artur Karczmarczyk,

PM OZE Działu Projektów Inwestycyjnych firmy Viessmann

Podsumowując X Ogólnopolskie Jubileuszowe Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej warto wspomnieć o zbiornikach lodu jako magazynach energii, które mogą stanowić przyszłość w niektórych rozwiązaniach związanych m.in. z pompami ciepła czy też grzaniem i chłodzeniem przy najniższych kosztach eksploatacyjnych. Wykorzystanie technologii zbiorników lodu jest ważne z tego względu, że w Polsce mamy sporo instalacji kolektorów słonecznych, które w okresie letnim borykają się z problemami np. przegrzewami, jak często bywa to instalacjach lokalizowanych na szkołach, gdzie w okresie wakacji zapotrzebowanie na c.w.u. jest praktycznie zerowe. Tego typu instalacje mogłyby współpracować ze wspomnianymi zbiornikami lodu, regenerować je i chronić swoją technologię.