Największa na świecie fabryka akumulatorów „Gigafactory” budowana przez firmę Tesla w Nevadzie, jest ważnym elementem strategii budowy rynku samochodów elektrycznych i budynków samowystarczalnych. Będzie nie tylko jednym z największych budynków na planecie, ale też największym budynkiem zero-energetycznym, na którego potrzeby będą pracować panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.

Planowana roczna zdolność produkcyjna fabryki baterii to 35 GWh – stąd nazwa Gigafactory. Będzie ona produkować akumulatory znacznie mniejszym kosztem niż inni wytwórcy, między innymi dzięki innowacyjnej produkcji, zmniejszeniu ilości odpadów oraz ulokowaniu całej linii produkcyjnej pod jednym dachem. Oczekuje się, że koszt wytwarzania wynikający ze skali produkcji obniży się o ok. 30%, a wielkość produkcji będzie porównywalna z globalną produkcją akumulatorów w 2013 r.

Gigafactory

Wizualizacja Gigafactory, źródło: Treehugger

Docelowo będzie to nie tylko jeden z największych budynków na Ziemi, ale także największy budynek w tzw. standardzie zero-energetycznym – będzie produkował więcej energii
ze źródeł odnawialnych niż sam jej zużywa. Co ważne w świetle podpisanego porozumienia Paryskiego „Gigafactory” będzie też budynkiem nieemitującym CO2.

Oprócz tego, że cały budynek będzie pokryty panelami PV generującymi energię elektryczną z promieniowania słonecznego, za ogrzewanie i chłodzenie budynku będą odpowiadać pompy ciepła. Uzupełnieniem systemu będą duże magazyny energii elektrycznej, które umożliwią nieprzerwane funkcjonowanie obiektu przez cały rok.

Rozwiązanie zastosowane w fabryce Tesli w Nevadzie jest dobrą wskazówką, w jakim kierunku powinna iść budowa nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Tzw. „Pakiet Energetyczny”, przygotowany w 2016 roku przez Komisję Europejską zwraca uwagę na duży potencjał zastosowania pomp ciepła w obiektach przemysłowych.

Szerokie zastosowanie pomp ciepła w obiektach mieszkalnych i przemysłowych pozwoli łatwiej osiągnąć światowe wyzwanie ochrony klimatu związanego z koniecznością odejścia w świecie od spalania paliw kopalnych w latach 2050-60.

Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Zdjęcie główne: Widok na Gigfactory z lotu ptaka, źródło: Tesla Motors