Najpopularniejszym sposobem na produkcję energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii są instalacje fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Właśnie taki sposób produkcji energii został wykorzystany przez pewnego prywatnego inwestora.

Instalacja powstała w 2016 roku, a składa się z trzech części. Elementami systemu są dwie instalacje fotowoltaiczne oraz elektrownia wiatrowa. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują dwa rodzaje modułów: jedna oparta jest na polikrystalicznych modułach fotowoltaicznych, a druga na amorficznych. Elektrownia wiatrowa składa się z czterech turbin wiatrowych.  Łącznie, cały system ma moc 30 kW.

instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna i turbiny wiatrowe oparte na falownikach Wolty. (Źródło: Siliton)

Trzy różne instalacje, dwa typy odnawialnych źródeł energii, a jednak coś łączy je wszystkie. Odpowiedzią jest falownik.

Otóż, we wszystkich tych instalacjach wykorzystano inwertery Wolta firmy Spirvent. Inwertery te są określane jako „inteligentne”. Wszystko dlatego, że ich oprogramowanie jest obdarzone inteligencją twórców. Największą zaletą falownika Wolta jest dostosowanie do polskich warunków atmosferycznych, co przekłada się na umiejętność ich pracy przy niskim napięciu na panelach, w przeciwieństwie do innych urządzeń tej klasy.

Cała instalacja jest skonfigurowana w ramach platformy do monitoringu pracy systemu. Dzięki temu, użytkownik ma podgląd na podstawowe parametry pracy i może kontrolować bilans mocy.

Instalację wykonała firma instalacyjna Siliton z Poznania.

Co cechuje falownik Wolta?

Falownik Wolta zaczyna pracę już od 50 V. Charakteryzuje się niskim poborem mocy na potrzeby własne – tylko 2W. Falownik jest chłodzony naturalne, a jego konstrukcja sprawia, że jest praktycznie bezgłośny.

Wolta oferuje bardzo zaawansowaną obsługę od strony informatycznej. Dashboardy wyświetlają dane z chmury, co jest stabilniejsze i bezpieczniejsze niż serwowanie danych z inwertera. Wolta prezentuje dane także w sieci lokalnej, wprost z modułu Flara. Producent zadbał o to, by korzystanie z tej sieci lokalnej było łatwe – wszystko za sprawą ergonomicznego wyglądu.

falownik Wolta

Falownik Wolta na terenie pracy instalacji. (Źródło: Siliton)

+ Zalety falownika Wolta

  • solidne wykonanie,
  • mnogość peryferiów,
  • możliwość zwiększenia mocy bez wymiany urządzenia
  • dostosowanie do polskich warunków atmosferycznych
  • możliwość współpracy z agregatem prądotwórczym
  • rozbudowany system monitoringu
  • niski prąd upływu
  • niski pobór mocy na potrzeby własne

Moduły Spirventu komunikują się bezprzewodowo używając pasma 2,4 GHz w technologii NRF, używanej w telemetrii przemysłowej. Jest także możliwość komunikacji przewodowej RS485.

Warte podkreślenia jest to, że inwerter produkowany jest całkowicie w Polsce. Zaprojektowali go polscy inżynierowie i głównym rynkiem jest obecnie nasz kraj.

Inną interesującą możliwością inwertera jest opcja współpracy z agregatem prądotwórczym, po wykryciu jego pracy – urządzenie zaniedbuje ustawienia sieci i zachowuje się poniekąd jak prądnica asynchroniczna – dopasowuje parametry produkowanej energii do wzorca podawanego przez agregat.

Najmniejszy polski falownik  jednofazowy kosztuje około 4000 zł, co cenowo stawia go na tej samej półce, co produkty najbardziej popularnych marek.

Źródło: Spirvent

 

Spirvent Sp. z o.o.

Polski dostawca rozwiązań OZE