Redakcja GLOBEnergia już po raz 10. zorganizowała wydarzenie, którym zainteresowały się rzesze publiczności – 1 marca 2017 r. w Kielcach, podczas Targów ENEX, odbyło się X Jubileuszowe Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej. Wydarzenie poprowadzili Jarosław Kotyza – kierownik Laboratorium Edukacyjno-Badawczego Odnawialnych Źródeł Energii w Miękini i Grzegorz Burek – redaktor naczelny GLOBEnergia. Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia był Tomasz Zubilewicz – pogodny prezenter.

Zagadnienie powietrznych pomp ciepła średniej i dużej mocy, które są nowością w ofercie firmy, przedstawił Artur Karczmarczyk z firmy Viessmann. Omówił też wskazówki projektowe dla instalacji pomp ciepła. Jerzy Grabek z firmy Vaillant opowiedział uczestnikom Forum o systemach grzewczych dla budynku w standardzie WT 2017 na przykładzie budynku jednorodzinnego – przeanalizował różne warianty rozwiązań.

Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej Targi ENEX

W ramach Energetycznego Talk Show podczas Forum Redaktor Naczelny GLOBEnergia – Grzegorz Burek porozmawiał z Prezesem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) – Pawłem Lachmanem. Głównymi tematami rozmowy były szanse i zagrożenia dla rynku pomp ciepła, pseudo pompy ciepła i popularność pomp ciepła w mediach społecznościowych, źródło: GLOBEnergia

Adam Koniszewski z firmy Dimplex przeprowadził analizę techniczno-ekonomiczną inwestycji na rzeczywistych przykładach budynków, w których zrealizowano systemy ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem pomp ciepła Dimplex. Zagadnienie hybrydowych systemów grzewczych omówił Sławomir Ociepa z firmy Galmet.

Różnice pomiędzy technologią grzejników podtynkowych opracowanej przez firmę 3THERMO a standardowymi rozwiązaniami ogrzewania podłogowego, sufitowego, ściennego i konwencjonalnego przedstawił Patryk Nowakowski. (R)ewolucję – inwertolucję – zapowiedzieli Bartosz Bigosiński i Bartosz Świerczewski z Przedsiębiorstwa „Hydro-Tech” w Koninie, wyłącznego dystrybutora alpha innotec w Polsce. W swojej prezentacji przekonywali, że to właśnie inwerterowe pompy ciepła są przyszłością rynku.

Wojciech Paciura z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego omówił stan informacji geologicznej w zagadnieniu gruntowych pomp ciepła na rok 2017. Opowiedział o roli geologa w procesie budowy gruntowego wymiennika ciepła i źródłach informacji geologicznej. Wytyczne prawidłowego wykonania dolnego źródła ciepła omówił Jakub Koczorowski z firmy Rehau. Powiedział, że pompa ciepła jest sercem układu grzewczo-chłodzącego, jednak to dolne źródło ciepła jest jego płucami i należy dbać o nie równie mocno.

Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej Targi ENEX

Podczas Forum wręczono nagrody w kolejnej edycji konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach. W kategorii Świadomy Inwestor nagrodzony został pan Bartłomiej Zubek. W kategorii Instalatorzy nagrodzone zostały firmy: Derkon Systemy Instalacyjne, INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne, Warm Serwis Michał Niedźwiadek. Na zdjęciu od lewej: Tomasz Zubilewicz, Konrad Derlatka, Piotr Kramer, Michał Niedźwiadek i Grzegorz Burek, źródło: GLOBEnergia

X Jubileuszowe Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej zakończono losowaniem nagród dla osób, które wypełniły ankietę przygotowaną przez redakcję GLOBEnergia. Nasze wydarzenie uświetniła obecność wyjątkowych gości – Karola Bieleckiego i Piotra Chrapkowskiego, piłkarzy Vive Tauron Kielce.  „Piłka w grze” to konkurs, który został zorganizowany przy współudziale gości. Przedstawiciele firm obecnych na Pasażu Energetycznym i firm instalatorskich, biorących udział w konkursie „Dobre Praktyki w Dobrych Rękach”, mierzyli się z zadaniem, z którym piłkarze na co dzień walczą na boisku – rzutami piłką. W konkursie celnych rzutów około piętnastu osób.

Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej Targi ENEX

Uczestnicy konkursu „Piłka w grze”, redakcja GLOBEnergia i Tomasz Zubilewicz na wspólnym zdjęciu z gośćmi Karolem Bieleckim i Piotrem Chrapkowskim, piłkarzami Vive Tauron Kielce, źródło: GLOBEnergia