W gminie Rząśnia 1 stycznia 2017 r. rozpoczął pracę pilotażowy system, który pozwala zwiększyć efektywność pracy domowych instalacji fotowoltaicznych – „Chmura dla Rząśni”. Aktualnie do systemu podłączonych jest 250 gospodarstw, docelowo będzie ich nawet 4x więcej – ponad 1 000! Chmura dla Rząśni została opracowana przez firmę Spirvent, która oferuje System WOLTA. Jak w praktyce wygląda użytkowanie tego systemu?

Proces rozpoczynamy od wejścia na www.spirvent.pl, a dalej w Panel Klienta, który odsyła do strony logowania, gdzie każdy klient loguje się własnymi, indywidualnymi danymi otrzymanymi mailowo po wizycie instalatora. Po zalogowaniu powinno nastąpić przekierowanie na stronę użytkownika, gdzie mamy dostęp do:

  • danych instalacji,
  • informacji o ilości energii wyprodukowanej w ciągu ostatnich 24h,
  • bilansu energii instalacji za ostatnie 24h,
  • informacji o chwilowej mocy generowanej przez instalację,
  • raportu o stanie pogody.

Panel system WOLTA Spirvent

Przykładowy panel użytkownika systemu WOLTA, źródło: firma instalatorska

Bilans energetyczny informuje nas o tym, jaki jest stosunek energii wyprodukowanej z fotowoltaiki do zapotrzebowania budynku, na którego cele instalacja PV pracuje. Z wykresu możemy odczytać informację o tym, jakie to zapotrzebowanie było, ile energii udało się wygenerować w instalacji PV oraz jaka jest wypadkowa tych dwóch wielkości – ile energii zostało pobrane z lub oddane do sieci elektroenergetycznej w ciągu ostatniej doby.

W zakładce Statystyki użytkownicy mają dostęp do wykresów przedstawiających ilości wygenerowanej energii w ciągu ostatniej doby, 7 bądź 30 dni. Możemy również wybrać konkretny, interesujący nas dzień kalendarzowy lub inny okres czasu, o którym chcemy pozyskać informacje. Możemy dowiedzieć się też, ile łącznie energii wyprodukowała instalacja PV w zadanym przez nas czasie. W ten sam sposób możemy pozyskać informacje o mocy chwilowej.

System daje dostęp do informacji o falowniku – sercu instalacji PV. Mamy dostęp do informacji o moc chwilowej falownika i napięciu na panelach fotowoltaicznych. W zakładce alerty użytkownik jest informowany kiedy i z jakiego powodu praca instalacji została wstrzymana. Monitoring to miejsce, w którym zgromadzone zostały wszystkie szczegółowej dane dotyczące falownika. Oprócz danych chwilowych mamy dostęp do danych w wybranym okresie czasu w postaci graficznej.

W zakładce o mierniku Watta widzimy informacje o zużyciu mocy na poszczególnych fazach w ciągu ostatnich godzin bądź dni, dzięki czemu wiemy na której fazie, ile prądu zużywamy w różnych porach dnia, w różnych dniach tygodnia. Daje to dane – bazę do przemyśleń – czy warto byłoby powiększyć instalację  PVlub przesunąć zużycie energii np. na godziny, w których generacja energii z fotowoltaiki jest większa.

Źródło:

Logo Spirvent 255x80

 

 

 

Artykuł promocyjny

Zdjęcie główne: Odczyt z falownika Spirvent, źródło: prOZEko-instal