W poprzednim numerze GLOBEnergii+ pisaliśmy o technologiach i możliwościach finansowania kotłów gazowych jako sposobu walki z niską emisją. W tym numerze zaprezentujemy 3, można by powiedzieć dość nietypowe miejsca, w których kocioł gazowy dużej mocy jest podstawą systemu ogrzewania. Wszystkie trzy lokalizacje mieszczą się w stolicy Wielkopolski – Poznaniu.

Ratusz w Poznaniu

Poznański Stary Rynek jest trzecim co do wielkości w Polsce i bez wątpienia jednym z najpiękniejszych tego typu miejsc w Europie. W jego głównym punkcie, Ratuszu, zlokalizowane jest Muzeum Historii Miasta Poznania. Pierwotnie jednopiętrową konstrukcję rozbudowano w XVI wieku do okazałych, reprezentacyjnych rozmiarów, budynek zyskał renesansowy charakter. Na wieży Ratusza codziennie, dokładnie w południe, można oglądać słynne, będące symbolem miasta, drewniane poznańskie koziołki.

Niskotemperaturowy kocioł Viessmann Paromat, źródło: Viessmann

Muzeum ogrzewane jest przez niskotemperaturowy kocioł gazowy Viessmann Paromat – Triplex. Jest to urządzenie łatwe w instalacji i eksploatacji dzięki małym gabarytom w stosunku do oferowanej mocy oraz solidnej konstrukcji, którymi się charakteryzuje.

Klasztor Jezuitów w Poznaniu

Kościół jest jednym z najstarszych wśród istniejących sakralnych zabytków lewobrzeżnej
części Poznania. Początki tego budynku sięgają połowy XIII wieku, kiedy książę Przemysł I postanowił ufundować klasztor dla niedawno powstałego zakonu Dominikanów. W 1834 r. Bractwo zostało wypędzone z siedziby przez rząd pruski. W 1920 r. przybyli do niego Jezuici na polecenie kardynała Edmunda Dalbora.

Kościół ogrzewany jest kondensacyjnym kotłem gazowym Viessmann Vitodens 200-W. Pozyskanie ciepła z procesu wykroplenia pary wodnej ze spalin podnosi sprawność pracy urządzenia i pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał energetyczny zawarty w paliwie. Komfort akustyczny, co ma wyjątkowo duże znaczenie w tego typu obiektach, zapewnia pracujący niezwykle cicho promiennikowy palnik MatirX, który daje możliwość regulacji mocy kotła w zakresie 25 – 100%.

Kościół p.w. Bożego Ciała w Poznaniu

Parafia Bożego Ciała mieści się w kościele leżącym w centralnej, historycznej dzielnicy miasta –
Piaskach. Kościół wzniesiono w XV w. z inicjatywy króla Władysława Jagiełły, zastępując w ten sposób istniejącą wcześniej w tym miejscu drewnianą kaplicę. W 1826 roku rząd pruski skasował klasztor, a budynek zaczął popadać w ruinę. Od całkowitego zniszczenia uratowało go powstanie działającej do dziś parafii Bożego Ciała w 1899 roku.

Kocioł gazowy ze zbiornikiem ciepłej wody w Kościele p.w. Bożego Ciała w Poznaniu, źródło: Viessmann

Kościół ogrzewany jest przez kaskadę kondensacyjnych kotłów gazowych Viessmann Vitodens 200-W oraz żeliwny kocioł gazowy Vitogas 100-F. Ważną zaletą kotłów, oprócz wspomnianych wcześniej wysokiej sprawności pracy i cichej pracy, są też ich niewielkie gabaryty, które pozwalają na ich montaż w niewielkich pomieszczeniach. Żeliwny kocioł gazowy to atrakcyjne cenowo rozwiązanie do zastosowania w miejscach, w których niemożliwe jest wykorzystanie wysokowydajnych kotłów kondensacyjnych. W kościele na cele magazynowania c.w.u. wykorzystano pojemnościowy podgrzewacz wody Viessmann Vitocell 100-W, który wyposażony jest w wężownicę grzejną wykonaną z wysokiej jakości stali oraz anodę magnezową, która chroni podgrzewacz przed korozją, zapewniając długoletnie i bezawaryjne użytkowanie.

Źródło: