Rynek powietrznych pomp ciepła stale się rozrasta. Dotyczy to również liczby montowanych urządzeń typu split. Podczas instalacji jednostki zewnętrznej warto pamiętać o kilku czynnikach, aby w przyszłości ustrzec się narzekania sąsiadów, lodu na chodniku lub zwiędniętych roślin.

Po pierwsze – hałas jaki generują pompy ciepła

Przepisy wymagają od nas, by na granicy działki poziom ciśnienia akustycznego wynosił maksymalnie 50 dB(A) w dzień i 40 dB(A) w nocy. Być może będziemy chcieli dodatkowo uniknąć hałasu np. w ogrodzie.

Poziom mocy akustycznej jednostki zewnętrznej pompy ciepła jest wyższy niż wymagane wartości i zawiera się w przedziale 55-70 dB(A). W związku z tym, aby nie łamać przepisów, musimy umiejscowić je w odpowiedniej odległości od granicy działki.

W jakiej? To pytanie jest już nieco bardziej skomplikowane. Spadek ciśnienia akustycznego wiąże się oczywiście z odległością (szacunkowo ok. 6 dB przy podwojeniu odległości), ale także z lokalizacją jednostki zewnętrznej. Jeśli urządzenie umieścimy w narożniku zewnętrznym budynku, do uszu osób stojących naprzeciwko pompy dobiegnie głośniejszy dźwięk niż w przypadku ustawienia jej na otwartym terenie.

Lokalizacja jednostki zewnętrznej pompy ciepła – fot. GLOBEnergia

Zatem, aby w określonym miejscu działki (na przykład na jej granicy) osiągnąć ciśnienie akustyczne nie wyższe niż 40 dB(A), musimy ustawić ją w odległości podanej w przykładowej tabeli.

minimalna odległość od urządzenia, na której poziom ciśnienia akustycznego wyniesie poniżej 40 dB(A)
moc akustyczna jednostki zewnętrznej pompy [dB(A)] jednostka ustawiona na zewnątrz (oddalona od ścian budynku) jednostka ustawiona przy ścianie budynku jednostka ustawiona w narożniku zewnętrznym budynku
55 3 m 4 m 5 m
60 4 m 6 m 8 m
65 8 m 11 m 15 m
70 13 m 18 m 26 m

 

Przykładowo – pompa której jednostka zewnętrzna generuje 65 dB(A), w przypadku montażu przy ścianie, powinna znajdować się co najmniej 11 m od granicy działki. Wówczas unikniemy przekroczenia norm hałasu, a przede wszystkim skarg sąsiadów.

Chodniki i roślinność a lokalizacja pompy ciepła

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła jest w stanie schłodzić przepływające przez nią powietrze o 10 – 12oC. Jeśli w pobliżu urządzenia znajduje się chodnik, istnieje szansa, że nawet na wiosnę będzie oblodzony. Warto więc zachować sugerowaną odległość min. 3 m, wtedy raczej unikniemy takiego zjawiska.

pompa ciepła split

Jednostka zewnętrza pompy ciepła – fot. GLOBEnergia

Wymuszony przez pracujące wentylatory przepływ powietrza, znacząco różni się od naturalnego. Nie chodzi tu tylko o zmianę temperatury. W związku z tym odradza się sadzenie jakichkolwiek roślin w pobliżu wyrzutu powietrza z pompy ciepła.

Dwa powyższe przykłady mogą nasuwać pomysł montażu urządzenia bokiem do ściany. W ten sposób jednak zaburzymy przepływ powietrza przez parownik i pogorszymy warunki pracy pompy ciepła. Urządzenie będzie mieć problem z prawidłowym odszranianiem.

Odprowadzenie skroplin

Praca pompy ciepła wiąże się z koniecznością odprowadzenia skroplin z parownika. Warto w tym celu przygotować otoczony krawężnikami podkład żwirowy, na który będą mogły ściekać. W ten sposób unikniemy zamarzania kondensatu na powierzchni gruntu, które poza oblodzeniem mogą powodować uszkodzenia elewacji lub fundamentów budynku.

Nie zapomnij o potrzebach urządzenia

Wędrując z naszą jednostką zewnętrzną w poszukiwaniu optymalnego miejsca, nie zapomnijmy o zachowaniu wytycznych producenta. Instrukcja obsługi podaje odległości serwisowe, które zapewnią dobry dostęp do sprzętu w przypadku problemów lub konserwacji.

Zadbajmy również o odpowiednią wysokość montażu urządzenia. Sugerowane jest minimum 40 cm od powierzchni gruntu. Unikniemy w ten sposób przykrej niespodzianki spowodowanej ograniczeniem przepływu powietrza przez zaspę śnieżną. Z drugiej strony, nie montujmy też za wysoko, aby nie utrudniać dodatkowo pracy serwisantom. Aby zmniejszyć drgania, zastosujmy podkładki wibroizolacyjne.

W instrukcji montażu poszukajmy również kwestii przewodów czynnika chłodniczego. Zapewne znajdziemy określoną maksymalną i minimalną długość przewodu oraz różnicę wysokości między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Czynniki te należy uwzględnić, wstępnie planując lokalizację pompy.

Opracowanie: Bartłomiej Tomczyk, redakcja Termomodernizacja.pl na podstawie materiałów Akademii Viessmann oraz PORT PC.

Bartłomiej Tomczyk

Redakcja Termomodernizacja.pl