W związku ze zbliżającym się sezonem letnim portal Termalni.pl przygotował dla Państwa przegląd najpopularniejszych kompleksów basenów termalnych u naszych południowych sąsiadów – na Słowacji!

Lokalizacja słowackich ośrodków geotermalnych (Opracowanie: Termalni.pl)

Kąpielisko Vadas Sturovo jest jednym z największych kompleksów geotermalnych na Słowacji. Woda termalna wydobywana jest z głębokości 130 m, zaś jej temperatura osiąga 39oC. Powierzchnia lustra wody wynosi niemal 8500 m2 (kompleks basenów zewnętrznych) a cały kompleks zajmuje powierzchnię ponad 24 ha. Największy basen, Lagoon pomieści nawet 5000 osób, jest czynny od czerwca do sierpnia. Oprócz basenów wewnętrznych i zewnętrznych, kompleks zaprasza do świata zjeżdżalni. Z sześciu dostępnych zjeżdżalni, a trzy mają długość co najmniej 80 m.

Vadas Thermal Sturovo

Vadas Thermal Sturovo (Fot. travelguide.sk)

Kompleks oferuje liczne rozrywki wodne – rowery wodne, możliwość łowienia ryb, wakeboarding oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Kąpielisko czynne jest cały rok, a zimą skorzystać można z basenu siedzącego, basenu pływackiego oraz basenu dziecięcego. Temperatura wody w basenie pływackim wynosi 30 – 36oC, zaś w dziecięcym – 32 – 34oC.

Thermalpark Dunajska Streda to jedno z najbardziej popularnych ośrodków wypoczynkowych w południowo-zachodniej Słowacji. Woda termalna o wysokiej mineralizacji jest odpowiednia nie tylko do kąpieli, lecz ma również korzystny wpływ na choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Woda wykorzystywana w basenach termalnych pochodzi z głębokości 1,6 km. Jej temperatura na ujęciu wynosi 57oC.

Thermalpark Dunajska Streda

Thermalpark Dunajska Streda (Fot. travelguide.sk)

Ośrodek oferuje gościom kryte centrum odnowy biologicznej. Świat saun to 3 rodzaje kabin z basenem, i salonem masażu magnetycznego oraz sauna infraded. Na terenie kompleksu oraz w jego pobliżu znajdują się liczne bary, restauracje a także hotel i kemping.

Kompleks basenów zajmuje powierzchnię 18 ha i liczne rozrywki wodne. Zabawę na świeżym powietrzu zapewnią także boiska wielofunkcyjne oraz stoły do ping-ponga oraz plac zabaw.

Położony 30 km od Bratysławy kompleks basenów termalnych Aquapark Senec to największy tego typu obiekt w południowej Słowacji. Na terenie kompleksu 6 basenów jest otwartych przez cały rok, a 11 tylko w okresie letnim.

Aquapark Senec

Aquapark Senec (Fot. slovakia.travel)

Aquapark Senec wyróżnia 80 metrowa zjeżdżalnia typu tobogan, która cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Dla lubiących zabawę przygotowany został również Space Bowl, czyli atrakcja wodna w formie ogromnego lejka, z którego wpada się prosto do wody.

Na terenie kompleksu basenów znajduje się duża strefa wellness o powierzchni ponad 730 m2. Znajdziemy tu 8 saun (w tym dwie nowe: ruską banię oraz saunę fińską), jacuzzi, lodospad, japoński ogród z basenem chłodzącym, masaże ciała, obszar relaksacyjny z leżakami.

Bojnice Spa, położone w środkowej części Słowacji, jest to luksusowy ośrodek, gdzie goście hotelu mogą skorzystać z jednego z sześciu basenów wypełnionych wodą termalną, która dzięki źródłom wypływa na powierzchnię ziemi z głębokości 1,2 – 1,5 km Ma ona charakter wodorowęglanowo – siarczanowo – wapniowo – magnezowy, zaś jej temperatura wynosi 28oC do 52oC. Woda polecana jest szczególnie w schorzeniach narządów ruchu, układu nerwowego, chorób kobiecych oraz zawodowych a także w problemach z układem moczowym.

Kupele Bojnice

Kupele Bojnice (Fot. travelguide.sk)

Do dyspozycji gości są baseny oraz świat saun, w którym można skorzystać z szerokiej gamy masaży, seansów saunowych i zabiegów rehabilitacyjnych.

Uzdrowisko otoczone jest z trzech stron lasami, słynie także z licznych zabytków architektury. Woda termalna posiada znane od wieków właściwości, co w połączeniu  z kompleksowo wyposażonym obiektem sanatoryjnym oraz mocą atrakcji turystycznych umożliwią odzyskanie zdrowia i pogody ducha nawet najbardziej zmęczonym gościom.

Liczne kompleksy basenów i kąpielisk termalnych znajdują się w niewielkiej odległości od granicy z Polską – w północnej części kraju.

Gino Paradise Besenova to kolejny kompleks geotermalny na Słowacji, oferujący oprócz basenów wewnętrznych i zewnętrznych strefę adrenaliny, a w niej m.in. 30 metrową wieżę z 6 dostępnymi zjeżdżalniami o łącznej długości ponad 1 km, najdłuższa ma zaś ponad 210 m! Także dzieci będą mogły poszaleć na nieco mniejszych zjeżdżalniach. W sumie, na terenie kompleksu znajduje się 13 zjeżdżalni, niektóre z dodatkowymi atrakcjami. Część basenów zewnętrznych jest otwarta przez cały rok, niektóre tylko w sezonie letnim. Letnią atrakcją Strefy Adrenaliny jest Diving Center oraz basen z atrakcjami wodnymi.

Gino Paradise Besenova

Gino Paradise Besenova (Fot. Gino Paradise Besenova)

Witalny świat oferuje różne odmiany saun fińskiej i parowej. Codziennie z sauny skorzystać mogą dzieci (w wyznaczonych porach). Dodatkową atrakcją strefy Wellness jest fotel z 24-karatowego złota! W Centrum Relaksacyjnym skorzystać można z masaży, solarium oraz fitness.

Woda pochodzi z głębokości ok. 1,99 km, ma temperaturę ok. 60oC i ma liczne działania prozdrowotne. Ułatwia gojenie się ran a przede wszystkim odpręża i relaksuje. Ze względu na skład chemiczny wody, kąpiele w basenach z wodą termalną nie są wskazane dla osób z chorobami serca oraz układu krążenia.

Meander Thermal Park Oravice to zespół 6 wewnętrznych i zewnętrznych basenów, wypełnionych krystalicznie czystą wodą geotermalną, z takimi atrakcjami jak urządzenia do hydromasażu oraz sztuczna fala. W zimie temperatura wody w basenie wynosi 38oC. Basen dla dzieci wyposażony jest w dwie zjeżdżalnie oraz wodny grzybek. Kompleks zaprasza również do skorzystania z jacuzzi. Amatorom silnych wrażeń polecamy szczególnie ponad 100 metrową zjeżdżalnię. Obiekt posiada także bogate zaplecze gastronomiczne.

Meander Thermal Park Oravice

Meander Thermal Park Oravice (Fot. travelguide.sk)

Strefa SPA oferuje gościom masaże całościowe oraz różnych części ciała a także kąpiele pod natryskami i saunę fińską. Wykorzystywana w nich sól morska z Morza Martwego wspaniale wpłynie na samopoczucie oraz urodę.

Woda termalna pochodzi z głębokości ok. 1,6 km, jej temperatura wynosi 58oC. Jest ona wysoko zmineralizowana, sodowo-wapniowo-magnezowo-siarkowa z dużą zawartością żelaza. Działa wspomagająco przy leczeniu schorzeń zarówno ciała jak i ducha.

Aquacity Poprad to zlokalizowany niespełna 40 km od granicy, kompleks basenów wypełnionych wodą geotermalną. Amatorzy silnych wrażeń z pewnością będą usatysfakcjonowani oferowanymi przez kompleks zjeżdżalniami. Najdłuższa z nich ma 71 m, nieco krótsza jest zaś bardzo kręta. Także dzieci mogą skorzystać z bezpiecznych, komfortowych mini zjeżdżalni.

Aqacity Poprad

Aqacity Poprad (Fot. aquacity.sk)

Bardzo ciekawą propozycją są baseny Blue Sapphire oferujący szeroką gamę urządzeń do masaży wodnych oraz chromoterapii. Do tej części kompleksu należą dwa baseny: zewnętrzny oraz wewnętrzny. Relaksowi sprzyjać będzie także atmosfera basenów Blue Diamond, gdzie można skorzystać z urządzeń masujących oraz wodnego bufetu. Dzieci spędzą mile czas w basenie Treasure Island, specjalnie przystosowanym dla młodszych gości. W sezonie letnim otwarta jest także Piramida Majów – wieża, z której zjechać można na zjeżdżalniach o rożnym stopniu trudności.

Szczególnie bogatą ofertą może się poszczycić część kompleksu, którą stanowi Wellness Center. Znajdziemy tutaj różne odmiany sauny suchej oraz fińskiej a także saunę infrared. Oferta obejmuje także masaże (również dla dzieci) oraz zabiegi SPA na twarz i ciało oraz z solarium i kriokomorę.

Woda termalna wydobywana jest z głębokości 1,3 km, ma temperaturę ok 50oC. Po wydobyciu kierowana jest najpierw do ochłodzenia, dzięki czemu zapewnia ciepło budynkom hotelu. Jest to woda lecznicza, korzystnie wpływa na układ krążenia, nerwowy i mięśniowy. Kąpiele w wodzie termalnej dobroczynnie działają na skórę a także poprawiają przemianę materii.

Tatralandia Holiday Resort to całoroczny kompleks wodny z noclegami. Wchodzący w jego skład Aquapark Tatralandia składa się 14 basenów z wodą morską, wodą termalną i krystalicznie czystą. Woda ta ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy i ruchowy, zaś baseny wypełnione wodą morską – solanką – mają leczniczy wpływ na układ oddechowy, podobnie jak pobyt nad morzem.

Aquapark Tatralandia

Aquapark Tatralandia (Fot. Aquapark Tatralandia)

Niemal wszystkie baseny zarówno całoroczne i sezonowe wyposażone są w liczne urządzenia do hydromasażu oraz atrakcje wodne – grzybki wodne, armatki. Aquapark Tartalandia zadbał również o potrzeby dzieci. Te nieco starsze mogą wyszaleć się w przystosowanym dla nich basenie a następnie skorzystać z oferty bufetu serwującego pyszne i zdrowe przekąski. Dla najmłodszych (a także ich rodziców) przygotowano specjalną strefę Baby Silent Zone, gdzie można nakarmić czy przebrać dziecko.

Aquapark Tatralandia to prawdziwe królestwo zjeżdżalni. Jest ich w sumie 26 (20 sezonowych i 6 całorocznych). Jest wśród nich najbardziej stroma zjeżdżalnia na Słowacji a także najdłuższa zjeżdżalnia raftowa z wirem wodnym!

Miłośnicy surfingu także za cel podróży chętnie wybiorą Taralandię, jako że w nowym kompleksie Hawaii można spróbować swoich sił na prawdziwych falach. Oferta obejmuje możliwość surfowania dla początkujących i zaawansowanych.

Saunowy Świat Celtów obejmuje zarówno liczne sauny jak i pomieszczenia do schładzania ciała oraz odpoczynku. W ofercie znajdziemy także masaże, kąpiele , maseczki i okłady.

Na terenie kompleksu nie brakuje także innego rodzaju rozrywek dla dzieci i dorosłych – labirynt, karuzela dla dzieci, wodna strzała – usatysfakcjonują nawet najbardziej wybrednych gości Aquaparku! Ciekawą propozycją jest także Park Miniatur, gdzie można podziwiać precyzyjnie wykonane miniatury zabytków oraz nowoczesnych budowli z całego świata. Obiekt posiada duże zaplecze gastronomiczne.

Woda ta jest wydobywana z głębokości ok 2,5 km, jej temperatura wynosi ok 61oC. Pochodzi ona z paleogenicznego morza sprzed 40 mln lat.

Więcej informacji znajdą Państwo na portalu Termalni.pl! Zapraszamy!

 

 

Anna Chmurzyńska

Termalni.pl