Zasoby geotermalne Słowacji

Zasoby geotermalne Słowacji pokrywają ok. 27% powierzchni kraju. Temperatura wód zmienia się w bardzo szerokim zakresie, od niskich (20 st.C do 100 st.C), poprzez średnie (100 st.C do 150 st.C) aż do wysokich, powyżej 150 st.C. Obecnie znajdują one zastosowanie jedynie w wykorzystaniu bezpośrednim – do celów grzewczych, balneologii, rekreacji, ogrzewania szklarni oraz hodowli ryb. Jedną z niewielu miejscowości, gdzie funkcjonuje system grzewczy oparty na energii geotermalnej jest Velky Meder w południowo – zachodniej części Słowacji.

Woda termalna rekreacji – Thermalpark Corvinus Velky Meder

Miejscowość Velky Meder jest znanym ośrodkiem rekreacyjnym, gdzie wykorzystuje się wody termalne. Całoroczny kompleks basenów krytych i zewnętrznych, wypełnionych wodą termalną przyciąga z roku na rok coraz większe rzesze turystów. Zasilająca baseny termalne woda wydobywana jest z głębokości 1500 m, jej temperatura wynosi 57 – 72 st.C. Temperatura wody w basenach jest znacznie niższa – wynosi od 26 st.C do 38 st.C. Pomimo niewielkiej mineralizacji ma ona dobroczynny wpływ na układ ruchowy, mięśniowy a także działa regenerująco.

Amatorzy wodnych przygód znajdą tutaj długie i kręte zjeżdżalnie, basen olimpijski oraz basen rodzinny z licznymi urządzeniami do hydromasażu. Na dzieci czeka jedyna w swoim rodzaju atrakcja – wodna wieża, gdzie najmłodsi przeżyją niezapomniane chwile dzięki licznym armatkom wodnym, wodospadom i zjeżdżalniom.

Woda termalna w ciepłownictwie

W ostatnim czasie Velky Meder dołączył do trzech innych słowackich miast (Galanta, Sal’a, Sered), w których wykorzystuje się wodę geotermalną w ciepłownictwie. Projekt zakładał kompleksową rekonstrukcję istniejących systemów c.o., połączenie dwóch sieci dystrybucji a także centralizację źródła ciepła. Woda wydobywana jest z głębokości 2,5 km, ma temperaturę 93oC, zaś skały zbiornikowe stanowią utwory piaszczyste (piaski i piaskowce). Energia geotermalna zapewni pokrycie ok. 65% zapotrzebowania na ciepło, pozostała część uzupełniona zostanie przez ogrzewanie gazowe. Ciepło zostanie dostarczone mieszkańcom ok. 1300 mieszkań oraz obiektom użyteczności publicznej (szkoła, przedszkole).

Anna Chmurzyńska

Termalni.pl