OZE Day, czyli festiwal odnawialnych źródeł energii jest wydarzeniem organizowanym z inicjatywy koła naukowego  Grzała. Grzała  zrzesza ludzi zafascynowanych wykorzystaniem słońca, wody, ziemi, wiatru i biomasy, a także ideą poszanowania energii, efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Projekt ma na celu popularyzację, promocję i powiększenie świadomości na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii, oraz zaprezentowanie jak mocno rozwijającą i prosperującą branżą są odnawialne źródła energii.

Festiwal ten tworzony jest od podstaw przez członków koła aby poszerzać wiedze ludzi na temat OZE.

O OZE Day

Poprzednie edycje wydarzenia prezentowały tematykę z zakresu m. in. efektywności energetycznej, biomasy, energii geotermalnej i pomp ciepła, energii słońca i podstaw OZE.

W tej, już 7. edycji OZE Daya, przeniesiemy się w przyszłość i zastanowimy się jak będzie wyglądała branża OZE za 100 lat. Na naszych ekspozycjach, stacjonarnej i mobilnej pokażemy nowinki z branży motoryzacyjnej oraz z technik stosowanych w OZE. Nie będziemy skupiać się na tym co tu i teraz. Wyjedziemy dalej i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądała przyszłość.

W tym roku mamy do zaoferowania aż 4 dni wydarzeń związanych z naszym tematem przewodnim   ,, Z OZE w przyszłość’’.

Zaczniemy od dwóch dni warsztatów, poświęconych projektowaniu w 3D, biomasie, fotowoltaice, kolektorom słonecznym, pompą ciepła, a także tworzeniu części do urządzeń w programie AutoCAD. Część warsztatów odbywać się będzie w Gmachu Głównym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Druga część w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękinii.

W środę odbywa się oficjalna część, podczas której odbędzie się konferencja oraz ekspozycja mobilna i stacjonarna.

Konferencja OZE Day

Konferencja odbywać się będzie na Auli Głównej.

Na konferencji pojawia się tematy takie jak niskotemperaturowe sieci ciepłownicze czy analiza matematyczna możliwości wykorzystania OZE na stacji zlokalizowanej na Marsie. W ramach ekspozycji mobilnej będzie można zobaczyć samochody napędzane energią elektryczną, skutery  jak również projekty ekologicznych pojazdów stworzonych przez młodych inżynierów z całej Polski.

Ekspozycja edukacyjna

Ekspozycja edukacyjna wtajemniczy zainteresowanych w podstawowe zasady działania każdego z odnawialnych źródeł energii. Na uczestników czeka mnóstwo ciekawych doświadczeń oraz pokazów. W czwartek odbędzie się dyskusja panelowa, gdzie zaproszeni goście z różnych dziedzin nauki będą dywagować na temat przyszłości energetycznej Polski i postarają się odpowiedzieć na pytania:

  • Czy węgiel jest zły?
  • Jaki surowiec, czy i kiedy zastąpi węgiel?
  • Co zrobi świat kiedy zabranie ropy naftowej oraz gazu ziemnego?
  • Czy OZE zdominują rynki energii?
  • W jakim kierunku powinien zmierzać zrównoważony rozwój?
  • Czy możemy opanować zamknięte cykle przepływu masy i energii występujące w przyrodzie ?
  • Czy kryzys energetyczny jest nieuchronny?
  • Wizja Polski i Świata za lat 50.

Jeżeli zaciekawiła Cię nasza propozycja zapraszamy już 17 maja do gmachu głównego AGH!

Dołącz do naszej wycieczki z OZE w przyszłość!

oze day

grzała

Redakcja GLOBEnergia