25 i 26 października na Targach Renexpo w Warszawie odbył się konkurs na Instalatora Roku 2017 w branży fotowoltaicznej. 8 drużyn realizowało nie tylko o kompletną Instalację fotowoltaiczną o mocy 3kW, ale co ważniejsze o tytuł Instalatora Roku 2017. Na najwyższym stopniu podium stanęła firma Ekosun z Bielska Białej. Organizatorami są firmy Corab, Sharp oraz SolarEdge.

 

Przypomnijmy, że 8 firm zakwalifikowało się do pierwszego etapu konkursu.

Zadaniem był montaż konstrukcji  Corab PB-062 oraz paneli marki Sharp NQ-R256 A. Do pracy można było dopingować takie drużyny, jak: Elektro Masters, Brewa, Bison Energy, GV2 Energia, PV System, EkoSun, SunSol oraz Ozeris. W tym etapie większe znaczenie miał czas wykonania zadania, lecz komisja za błędy doliczała dodatkowy czas. Każda z firm reprezentowała wysoki poziom zarówno pod względem wiedzy, ale również doświadczenia instalatorskiego.

Do finału etapu zakwalifikowały się firmy: Ozeris, Bison Energy, SunSol oraz Ekosun.

Zadanie polegało na montażu systemu na dach płaski PB-068, paneli Sharp, optymalizatorów mocy oraz falownika SolarEdge. Wyzwanie było tym trudniejsze, że komisja zaostrzyła kary za popełnione błędy. Rywalizacja było bardzo wyrównana. Różnica czasów drużyny pierwszej i drugiej wyniosła 15 sekund. Po podliczeniu czasu i karnych sekund okazało się  że III miejsce zdobyła firma SunSol, a drugie Bison Energy. Pierwsze miejsce i tytuł Instalatora Roku 2017 wygrał Ekosun.

Nagroda

Przypomnijmy, że nagrodą za pierwsze miejsce była instalacja o mocy 3kW na dowolnej konstrukcji Corab na dach płaski lub skośny, panele firmy Sharp oraz optymalizatory mocy i falownik firmy SolarEdge. Corab postanowił nagrodzić również II i III miejsce. Bison Energy oraz SunSol oprócz upominków otrzymały również konstrukcję na dach skośny na instalację o mocy 3kW. Komisja wyróżniła  również firmę Ozeris, która w obu etapach popełniła najmniej błędów.

„Konkurs spełnił nasze oczekiwania. Nie tylko był formą promocji fotowoltaiki, ale również pozwolił na dzielenie się doświadczeniem i wiedzą. Każda z firm w tak nietypowej sytuacji wykazała się dużym doświadczeniem. Planujemy przyszłą edycję za rok. Zapraszamy.” powiedział Paweł Wiktorowicz z firmy Corab i jeden z prowadzących konkurs.

Patronat nad konkursem objęło Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej PV.