Najtańsze magazyny energii w historii USA?

Magazynowanie energii nieodłącznie wiąże się z odnawialną energetyką. W ciągu ostatnich trzech lat cena przechowywanej kilowatogodziny spadła prawie o połowę. Coraz więcej firm interesuje się zagadnieniami energy storage, a Tesla, kojarzona przez wielu jako flagowy koncern zajmujący się przemysłem wysokich technologii, ciągle poprawia jakość swoich systemów magazynowania.

Systemy magazynowania są postrzegane jako drogie, a ich komercyjne zastosowanie nieefektywne. Tymczasem kilka dni temu amerykański Xcel Energy zszokował ich wyjątkowo niskimi cenami. Firma ujawniła raport, w którym podsumowała 350 planowanych projektów, wśród których były instalacje fotowoltaiczne oraz elektrownie wiatrowe. Każdy z nich będzie połączony z systemem magazynowania energii.

Określone w nim ceny były najniższymi w historii USA, przy czym okazały się niewiele wyższe od światowych rekordów. Według wyliczeń firmy, kilowat mocy zainstalowanej w elektrowni wiatrowej z magazynowaniem będzie kosztował średnio jedynie 21 centów. Dla fotowoltaiki ceny okazały się mniej więcej o połowę wyższe, osiągając poziom 36 centów.

Same systemy magazynowania energii mają zmieścić się przedziale od 3 do 7 dolarów na megawatogodzinę. Wynik ten jest co najmniej dwukrotnie niższy niż standardowa cena tych rozwiązań.

magazyny energii

Projekt ma pozwolić na zamknięcie części elektrowni węglowych w Colorado, a według badaczy z Carbon Tracker Initiative, ceny energii uzyskanych za pomocą systemów OZE mogą być o ponad połowę niższe niż obecne wykorzystanie paliw kopalnych.

Ekstremalnie niskie ceny budzą wiele wątpliwości. Projekty nie określają dokładnie, jaki rodzaj technologii ma być wykorzystany do budowy instalacji, na dodatek w raporcie zostały przedstawione jedynie początkowe założenia. Z drugiej strony, Xcel zobowiązał się do tego, by utworzone instalacje pracowały taniej niż elektrownie węglowe przeznaczone do zamknięcia.

Ustawa antydumpingowa wprowadzona przez Trumpa spowodowała, że wiele firm z branży PV zmienia politykę cenową. O ile początkowo wydawało się, że wszystko skończy się zwyczajną podwyżką, o tyle coraz częściej brany jest pod uwagę scenariusz mówiący, że wprowadzone niedawno obniżki podatków mogą w dłuższym okresie czasu wyjść na zdrowie dla sektora.

Więcej informacji na temat inwestycji Xcel udostępni w marcu tego roku. Mają wtedy zostać m.in. ujawnione technologie, które pozwolą na zbudowanie tak tanich systemów magazynowania.

 

 

 

Redakcja GLOBEnergia