Magazynowanie energii w węglu?

Jednym z największych minusów odnawialnych źródeł energii jest to, że są one zależne od pogody. Odpowiedzią na ten problem może być magazynowanie energii. Choć w tej kwestii najbardziej rozpowszechnione są baterie li-ion, to nie brakuje też prototypowych rozwiązań, które w przyszłości mogą okazać się znacznie bardziej opłacalne ekonomicznie.

Ciekawa technologia została zaproponowana przez naukowców z University of Newcastle. Wpadli oni na pomysł „połączenia” przestarzałej energetyki węglowej z odnawialnymi źródłami energii.

Energia z węgla powstaje w wyniku jego spalenia, które wiąże się z emisją dużych ilości tlenków węgla. Gdyby udało się uniknąć wydzielania tych gazów i części lotnych oraz pozyskiwać go bez niszczenia środowiska naturalnego, minerał okazałby się idealnym surowcem energetycznym.

Spalenie węgla to reakcja chemiczna, która powoduje połączenie cząstki węgla z tlenem, co daje w efekcie różne tlenki węgla. Okazuje się, że proces ten można odwrócić. Po dostarczeniu odpowiednich ilości energii, możliwe jest tworzenie niemal czystego chemicznie węgla przy pomocy dwutlenku węgla. Jedynym produktem ubocznym tej reakcji jest wcześniej „zużyty” tlen.

Image result for coal

Aby zapętlić proces produkcji węgla, wystarczy połączyć go z generatorem energii. W tej roli świetnie sprawdzi się OZE. Dzięki współpracy z fotowoltaiką bądź elektrownią wiatrową, nadmiar energii zostałby zamieniony na węgiel.

Taka forma ma dużo plusów. Po pierwsze, łatwo ją składować. Trudności nie powinno sprawiać też odzyskanie „zmagazynowanej” elektryczności – wystarczy spalić węgiel w kotle. Biorąc pod uwagę chemiczną czystość, proces nie wytworzy praktycznie nic poza tlenkami węgla. Te natomiast będą jedynie surowcem do kolejnych cykli procesu.

Największym minusem tej technologii wydaje się wykorzystanie sporej liczby innych substratów, które są potrzebne w trakcie reakcji. Podwyższają one koszt całego procesu, jednak bardzo możliwe, że uda się znaleźć ich tańsze odpowiedniki. Jeżeli technologia osiągnie ekonomiczną opłacalność, to może okaże się, że energetykę węglową czeka nowe życie?

Źródło: phys.org, University of Newcastle

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia