Magazyny energii – co przed nami w 2022 roku? KONSULTACJE DLA INSTALATORÓW I DYSTRYBUTORÓW

Ostatnie zmiany w ustawie o OZE oraz coraz powszechniejsze przekonanie o konieczności tworzenia rezerw mocy bez wątpienia sprzyjają rozwojowi rynku magazynów energii. Obserwujemy zresztą coraz aktywniejszą obecność w Polsce producentów tych urządzeń – zarówno europejskich jak i tych pochodzących z Dalekiego Wschodu. Dla rodzimego odbiorcy, barierą nie do przekroczenia nierzadko są ceny dostępnych magazynów, choć jak się okazuje, takie przekonanie nie zawsze znajduje pokrycie w rzeczywistości.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Uważamy, że nadchodzące zwiększenie zainteresowania magazynowania i chęć pozostania konkurencyjnym przez instalatorów, spowoduje obniżenie cen w przyszłości. Zresztą często wśród konsumentów panuje mit, że magazyn energii jest bardzo drogi, a już obecnie przydomowy magazyn energii możemy kupić w cenie rodzinnego wyjazdu wakacyjnego. – podkreśla Dariusz Siwek z BMZ Poland.

Warto przypomnieć, że swoje systemy wsparcia dla magazynów wprowadziły niedawno Czechy, a kompleksowe rozwiązania dla inwestorów, zainteresowanych pozyskaniem dodatkowego wsparcia publicznego oferują też Niemcy. Obydwa kraje stworzyły dość kompleksowy system, wspierający instalacje hybrydowe, wykorzystujące urządzenia zapewniające zarówno energie elektryczną jak i cieplną. Pozwala to na optymalne wykorzystanie technologii na potrzeby indywidualnych inwestycji.

Czeski system preferuje systemy hybrydowe i to takie, które zostaną prawidłowo zaprojektowane. Konieczność odpowiedniego skalkulowania wsparcia na konkretne elementy instalacji sprawia, że przynajmniej w założeniach uniknie się niebezpieczeństwa dofinansowania instalacji przewymiarowanych, czy źle zaplanowanych – mówi nam przedstawiciel jednej z firm wykonawczych z okolic Opawy.

Czesi podkreślają, że to właśnie odpowiednio przygotowana kadra instalacyjna oraz sieć dystrybutorów będzie gwarantem jakości wykonywanych instalacji oraz zapewni odpowiednie wsparcie dla inwestora. Również w Polsce, mając na uwadze zapowiedzi dotyczące wprowadzenia programów wsparcia dla instalacji z magazynami energii, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego dostawcy urządzeń. Odpowiednie zaplecze, przeszkoleni ludzie, wsparcie posprzedażowe to warunki niezbędne, aby rynek mógł prawidłowo funkcjonować, a inwestor miał poczucie, że na każdym etapie eksploatacji urządzenia

Oferujemy pełne wsparcie techniczne i serwisowe dla naszych klientów. Dysponujemy potrzebną do tego infrastrukturą, z optymizmem patrzymy na możliwości współpracy z branżą, jakie tworzą się na polskim rynku – podkreśla Jarosław Kusto z BMZ Poland.

BMZ intensywnie przygotowuje się na rozwój polskiego rynku magazynów energii. Z ekspertami tego producenta będzie można spotkać się osobiście podczas Pasażu Energetycznego MiastOZE w Kielcach. W dalszej kolejności planowane są także konsultacje oraz warsztaty dla instalatorów oraz potencjalnych dystrybutorów urządzeń tej marki. Z uwagi na spore zainteresowanie tematyką magazynów energii już dziś informujemy i zachęcamy do udziału w konsultacjach z ekspertami OZE. Przedstawiciele firm instalacyjnych oraz dystrybucyjnych zainteresowani spotkaniami z ekspertami proszeni są o wypełnienie FORMULARZA REJESTRACYJNEGO