Magazyny energii – nasi sąsiedzi robią to lepiej

Statystyki podsumowujące ostatnie lata są jasnym dowodem na gwałtowny rozwój rynku magazynów energii, zarówno w segmencie prywatnym jak i komercyjnym. Posiadanie prywatnego magazynu przestało być egzotyczną fanaberią. Na rynku magazynów energii pojawili się nowi liderzy, ku zaskoczeniu - brak tutaj wyraźnej dominacji azjatyckich producentów.  

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Tajemnica dynamicznego rozwoju rynku magazynów energii

Nie da się ukryć, że główną przyczyną gwałtownego wzrostu popularności takich rozwiązań jest obecna sytuacja geopolityczna, pozostawiająca stabilność dostaw i cen energii pod znakiem zapytania. Wielu mieszkańców gospodarstw domowych decyduje się na odważny krok zakupu magazynu, by zapewnić sobie nieprzerwany dostęp do energii, a jednocześnie spożytkować nadwyżki produkcji z instalacji OZE. 

Większa opłacalność magazynowania zielonej energii niż płacenia za tę pobraną z sieci

Współpraca magazynów energii i OZE stała się tańszym rozwiązaniem niż zakup sieciowego prądu. W Niemczech koszt takiej zielonej energii wzrósł w zeszłym roku do 14,7 eurocentów za kWh, podczas gdy za prąd z sieci trzeba było zapłacić aż 32 eurocenty/kWh. Ciężko przewidzieć koniec ery wzrostu cen energii, podczas gdy korzystanie z magazynu zapewnia gospodarstwom domowym stabilny dostęp do energii bez fluktuacji cenowych. 

Badania przeprowadzone przez Society of Petroleum Engineers zapowiadają, że przyjazne środowisko do rozwoju tej technologii pozwala na odważne rokowania, bowiem przewiduje się eskalację europejskiego rynku “przydomowych” magazynów o 71% względem ubiegłego roku, co odpowiada za 420 tysięcy nowych magazynów energii. Jednocześnie w 2026 roku Europa będzie mogła się pochwalić 3,2 milionami prosumenckich gospodarstw domowych wyposażonych w magazyny o łącznej pojemności 32,2 GWh.

Rekiny europejskiego rynku 

Bez wątpienia rok 2021 należał do niemieckich producentów, gdyż udało im się zagarnąć udział równy 59% europejskiego rynku magazynów energii. Jednocześnie, 23% zapotrzebowania na magazyny wśród niemieckich gospodarstw domowych pokrył producent z Chin - firma BYD. Krajowi producenci nie pozwolili się jednak całkowicie zdominować, ponieważ z wynikiem 21 i 20 procent pokrycia zapotrzebowania rynkowego uplasowali się kolejno Sonnen i SENEC. Na drugim miejscu znaleźli się Włosi z wynikiem równym 14%. W osiągnięciu tego sukcesu z pewnością pomocny okazał się program dofinansowań, którym wsparli gospodarstwa domowe i dopłacili do zakupu fotowoltaiki czy stacji do ładowania EV. Trzecie miejsce z wynikiem 6% udziału, mimo braku dofinansowań przyznano Austrii. Udało im się potroić liczbę zainstalowanych magazynów względem wyniku z 2019 roku, osiągając wynik 132 MWh mocy pojemnościowej. 

W badaniu opublikowanym przez EES jako potentatów tej branży wymienia się Polskę i Szwecję, przewidując, że do 2026 roku mogą zająć trzecie i czwarte miejsca rankingu. Spełnienie takiego scenariusza byłoby nie małym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę brak tak dogodnych warunków do rozwoju rynku magazynów, jak u krajów ze szczytu rankingu. Z drugiej strony Polska, jako lider europejskiego rynku pomp ciepła udowodniła już swój ogromny apetyt na dominację w szeroko pojętej branży OZE. Warto dodać, że największym w Polsce producentem baterii litowo-jonowych - dominującej technologii na rynku magazynów energii jest BMZ Poland.

magazyny energii - rynek
Top 5 na europejskim rynku magazynów energii, źródło: ees-europe.com

Współpraca kluczem do sukcesu

Ponad dwie trzecie instalacji solarnych w Europie znajdujących się na prywatnych posiadłościach współpracuje z domowymi magazynami, co liczbowo daje 630 000 gospodarstw domowych oraz 10 000 firm. Najnowsze statystyki wskazują, że 70% nowo instalowanych systemów fotowoltaicznych od razu montowanych jest z magazynami energii. Taki system współpracy jasno wskazuje kierunek rozwoju systemów OZE, kwalifikując je jako kluczowy element zielonej rewolucji, przede wszystkim w kategorii zaopatrzenia energetycznego gospodarstw domowych. Przedsiębiorstwa już wcześniej dostrzegły potrzebę, a przede wszystkim możliwości jakie dają magazyny energii. Wykorzystanie tej technologii jest niezaprzeczalnie najrozsądniejszym krokiem w stronę niezależności energetycznej będącej ostatnimi czasy odpowiedzialną strategią zabezpieczenia energetycznego dla wielu przedsiębiorstw.

Źródło: ees-europe.com

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia