Czym jest mała turbina wiatrowa? Dla kogo jest przeznaczona?  Turbina wiatrowa to urządzenie nieprzekraczające mocy 100 kW, które produkuje energię elektryczną przy wykorzystaniu energii wiatru.

 
Nie pracuje ono na potrzeby wielkoskalowej energetyki, ale jest dedykowane przede wszystkim do użytku osobistego jako przydomowa elektrownia wiatrowa – może zabezpieczać potrzeby energetyczne całego budynku lub tylko wybranej jego części. W tym przypadku najczęściej stosowane są turbiny z zakresu od 1 do 5 kW. Natomiast nieco mniejsze, kilkusetwatowe turbiny, zazwyczaj łączone razem z panelem fotowoltaicznym w tzw. systemie hybrydowym, wykorzystuje się do zasilania niewielkich urządzeń elektrycznych oraz elementów oświetlenia. 
 
Dostępne na rynku turbiny wiatrowe możemy sklasyfikować na podstawie kilku odróżniających je parametrów. W zależności od naszych potrzeb powinniśmy dobrać je w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej zoptymalizować koszty przy jednoczesnym efektywnym uzysku energii. Wspomniana wcześniej wielkość, czyli moc instalacji, uzależniona jest od tego, co chcemy zasilić z pracy naszej turbiny. Jeżeli potrzebujemy tylko energii pomocniczej, która ma być wyłącznie zabezpieczeniem do nieprzerwanej pracy np. pomp obiegowych w kotle lub pokrywać drobne potrzeby jak oświetlanie klatki schodowej – wystarczy niewielka instalacja do mocy maksymalnie kilkuset wat. W przypadku chęci zabezpieczenia potrzeb energetycznych większej części lub całości budynku, wybieramy turbinę od co najmniej 1kW.
 
WARUNKI PRACY
• rozpoczynają pracę przy prędkości < 2 m/s,
• są wytrzymałe i odporne na awarie,
• mogą wytrzymać bardzo silne podmuchy wiatru,
• są przystosowane do pracy w bardzo szerokim zakresie temperatur (-40°C do +60°C),
• mają niski koszt (w porównaniu do dużych turbin),
• są łatwe w instalacji,
• mają znikomy wpływ na środowisko,
• w przypadku instalacji, które nie są stałe i trwale związane z gruntem – brak jest konieczności starania się o pozwolenie na wykonanie instalacji.


Źródło: Poradnik Inwestora – Małe elektrownie wiatrowe. GLOBEnergia 3/2015
Opracowanie: Ewelina Podlewska KN OZE „Grzała”


Jak oszacować uzysk energii z małej turbiny wiatrowej?
Czy obroty nie będą uciążliwe? Czy małe turbiny wiatrowe są głośne?
Procedury formalno-prawne.

KOMPLETNY PORADNIK INWESTORA DOSTĘPNY – TUTAJ