Sukces perowskitów jest już niepodważalny. Pojawiają się jednak pytania, czy technologia modułów perowskitowych będzie rozwijana obok tradycyjnej fotowoltaiki, czy zamiast rozwiązań krzemowych. Malinkiewicz przypomniała, że perowskit to materiał przetwarzający energię słoneczną na elektryczną w ten sam sposób, co ogniwa krzemowe. Perowskit stanowi jednak syntetyczny kryształ, który można wyprodukować lokalnie.

– Jesteśmy w stanie cały panel fotowoltaiczny wyprodukować praktycznie niezależnie od producentów chińskich, a generalnie jesteśmy od nich uzależnieni – powiedziała Malinkiewicz.

Panel perowskitowy jest o wiele wygodniejszy w zastosowaniu. Technologia perowskitowa powstaje metoda druku, gdzie nie trzeba używać wysokich temperatur. Można używać podłoża elastycznego, co generuje nowy wymiar fotowoltaiki. Panele perowskitowe można instalować w innych miejscach, niż tradycyjny krzem.

Technologia perowskitowa jest obecnie komplementarna do krzemowej. We Wrocławiu funkcjonuje już pierwsza fabryka, wprowadzono  pierwsze prototypy i wdrożenia. Malinkiewicz przekonuje, że trzeba tą technologię skalować, bo ma niesamowity potencjał. – Zajmie trochę czasu, zanim będziemy mogli ją zestawiać 1:1 z krzemem –  powiedziała Malinkiewicz

Jest dużo obszarów zurbanizowanych, gdzie perowskitowe panele będą miały szerokie zastosowanie, a gdzie technologia krzemowa nie jest wystarczająca. Moduł perowskitowy jest o wiele lżejszy, co pozwoli na instalację np. na dachach dużych hal.

Technologia perowskitowa działa nawet w niesprzyjających warunkach

Panele perowskitowe są bardzo wydaje nie tylko w słonecznych i optymalnych warunkach, ale także przy słabym oświetleniu. Produkują energię także w przypadku oświetlenia sztucznego. Panele perowskitowe można tak jak w przypadku paneli krzemowych podłączyć tradycyjnie do sieci, nie trzeba też dużych inwestycji, jak w przypadku tradycyjnej technologii.

W maju 2021 roku spełniło się marzenie Olgi Malinkiewicz, gdyż we Wrocławiu otworzono pierwszą linie produkcyjną modułów perowskitowych. Wówczas informowano, początkowa wydajność produktu wyniesie około 10 proc. Jego całkowita cena będzie zależała od wymagań związanych z aplikacją materiału na danej powierzchni. Może ona wynieść 50 euro/m2 do 2022 roku. Naukowcy spodziewają się, że początkowy okres żywotności ogniwa wyniesie kilka lat, a z czasem ulegnie wydłużeniu.

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom