Problem rolników

Pola uprawne zwykle zlokalizowane są na obrzeżach miasta. W tym momencie Kraków jest jednym miastem w Polsce, w którym obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi. W praktyce sytuacja wygląda tak, że ograniczenia w stosowaniu paliw stałych nie dotyczą rolników, których gospodarstwa znajdują się poza granicami administracyjnymi Krakowa. W związku z tym, sąsiedzi oddzieleni od siebie o kilkaset metrów, mogą ogrzewać swoje gospodarstwa na różnych zasadach. Jednemu z nich wolno ogrzewać tunele foliowe za pomocą spalania paliw stałych, a drugiemu nie.

Producenci wczesnych warzyw tunelowych mają problem z ogrzewaniem tuneli mnożarkowych, w których produkują rozsadę wczesnych kapust, kalafiorów, sałaty i innych nowalijek. Alternatywy w postaci pomp ciepła czy instalacji fotowoltaicznych okazały się dla rolników zbyt kosztowne. Miejscy radni zapowiedzieli, że wystąpią do Prezydenta Krakowa o przesunięcie terminu wyłączenia pieców w tunelach foliowych i szklarniach do zakończenia okresu produkcji rozsad.

Problem małych miejscowości

Problem smogu dotyczy nie tylko dużych miast. Złe praktyki opalania wykorzystywania złego paliwa w złych źródłach ciepła są być może nawet powszechniejsze w małych miejscowościach. Na szczęście, transformacja już się rozpoczęła dzięki uchwałom antysmogowym.

Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć: Smog w Polsce ma twarz nie tylko dużych miast, ale również małych miejscowości, mniejszych miasteczek i obszarów wiejskich. – powiedział Andrzej Guła, prezes PAS dla naszej redakcji podczas II Kongresu Trendy Energetyczne

Dzięki uchwale, która zakazała w Krakowie spalania paliw stałych, rzeczywiście w tym momencie można zaobserwować znaczną poprawę jakości powietrza. Jednakże, problem smogu w Krakowie nie zostanie rozwiązany tak długo, jak będą napływać zanieczyszczenia z gmin ościennych.

Jak podał Andrzej Guła, w samym obwarzanku krakowskim jest 50 000 kotłów opalanych węglem, czy innymi paliwami stałymi. W większości są to źródła, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. To co jest w tym momencie istotne, to uświadomienie tych mieszkańców, że w całym województwie małopolskim obowiązuje uchwała antysmogowa, która nakazuje wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła do końca 2022 roku. W tej chwili włodarze gmin powinni położyć bardzo duży nacisk na to, aby poinformować mieszkańców o tym, że taka uchwała ich obowiązuje.

Na chwilę obecną, świadomość uchwał antysmogowych w Polsce, jest bardzo niewielka. Ludzie nie wiedzą że muszą wymienić w swoje kotły czy piece i że taki obowiązek został na nich nałożony przez prawo lokalne.

W równym stopniu dotyczy to rolników. Mimo że teraz sąsiedzi oddaleni od siebie o kilkaset metrów mogą ogrzewać swoje folie na różnych zasadach, za nieco ponad dwa lata będą traktowani na równi. Inwestycje polegające na wymianie źródeł ciepła przez rolników tak czy inaczej będą musiały zostać podjęte.

Akcja: Małopolska bez smogu

Między 4 listopada a 13 grudnia, będzie trwała kolejna edycja akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”, realizowana we współpracy z Województwem Małopolskim. W ciągu 6 tygodni przenośne pyłomierze fotometryczne firmy TSI, należące do Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzą jakość powietrza w 8 gminach krakowskiego obwarzanka oraz w Tyńcu.

Od 4 do 15 listopada potrwają badania jakości powietrza w Liszkach, Świątnikach Górnych i Niepołomicach, od 18 do 29 listopada w Zielonkach, Wieliczce i Brzeziu w gminie Zabierzów, a na koniec akcji od 2 do 13 grudnia w Wielkiej Wsi, Michałowicach i Tyńcu.

Wyniki pomiarów będą aktualizowane na bieżąco i będzie można sprawdzić je on-line na stronie Radia Kraków. Pomiarom towarzyszyć będzie akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie i stronie radia.

Więcej informacji o akcji Małopolska bez smogu, znajdziesz TUTAJ.

Źródła: warzywa.pl, PAS, KAS

Redakcja GLOBEnergia