Historia fotowoltaiki w Małopolsce rozpoczęła się wraz z uruchomieniem farmy w Wierzchosławicach – pierwszej dużej farmy PV w Polsce. 

 
Dzisiaj, ten region Polski może się pochwalić kilkoma dużymi inwestycjami, właśnie w elektrownie fotowoltaiczne. 
 
Źródłem finansowania kolejnych projektów był, podobnie jak w elektrowni PV w Wierzchosławicach Regionalny Program Operacyjny 2007-2013. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych w ramach poprzedniej perspektywy finansowej otrzymały również inwestycje w Tymbarku (koszt 7,29 mln zł), Chyżnem  (koszt 0,99 mln zł) czy gminach Radłów, Gnojnik i Wiśniowa (koszt 0,79 mln zł). Odnawialne źródła energii to również jeden z priorytetów, na które wydawane będą pieniądze w ramach RPO 2014-2020.
 
Jedną z najnowszych inwestycji jest farma PV w miejscowości Gierczyce, która uruchomiona została w poło 2014 roku. Koszt całego projektu to prawie 11 mln zł.  Zarząd Województwa przeznaczył 4,4 mln zł na dofinansowanie budowy farmy w ramach poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wsparcie finansowe pochodziło również z funduszy UE.
 
Farma w położonych pod Bochnią zbudowana jest z ponad 5000 paneli PV. Działka zajmuje powierzchnię 2 ha. Instalacja jest w stanie produkować prąd o mocy około 1,4 MW. Taka ilość energii może zaspokoić potrzeby około 600 gospodarstw, a co najważniejsze znacznie ogranicza emisję CO2.