Malta House – budynek z platynowym certyfikatem LEED

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pisaliśmy niedawno o certyfikacji budynków w systemie LEED. Budynkiem oznaczonym najwyższym certyfikatem LEED - platynowym jest biurowiec Malta House, zlokalizowany nad jeziorem maltańskim w Poznaniu.

Po tym niezwykłym obiekcie oprowadziła nas podczas wycieczki z firmą ISOVER Pani Agnieszka Widelska, Skanska Property Poland.

Zasilanie budynku
System ogrzewania w znacznej mierze opiera się na ogrzewaniu wodnym poprzez grzejniki płytowe oraz klimakonwektory zasilane wodą grzewczą. Instalacja zasilana jest z węzła ciepłowniczego wysokoparametrowego. Powietrze wentylacyjne podgrzewane jest przez nagrzewnice wodne w centralach wentylacyjnych. W centralach wentylacyjnych zastosowano systemu odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Powietrze wewnątrz pomieszczeń biurowych jest w razie potrzeby dodatkowo dogrzewane przez lokalne jednostki (grzewczo-chłodzące, pracujące z wykorzystaniem czynnika chłodniczego i cieplnego). Magazyny i pomieszczenia techniczne ogrzewane są grzejnikami. Taki sposób ogrzewania budynku został wybrany jako najbardziej ekonomiczny. Niewątpliwie jest on również korzystny dla środowiska (mniejsze zużycie energii w wyniku zastosowania odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego, wysoka efektywność i brak emisji zanieczyszczeń).


Więcej o certyfikacji LEED - tutaj


Fasada
Fasada została zaplanowana w sposób inteligentny, maksymalnie wykorzystując światło dzienne, podnosząc efektywność energetyczną całego budynku. Jest to zapewnione dzięki odpowiedniej orientacji budynku względem stron świata, dużym przeszkleniom, odpowiednim parametrom przeszkleń oraz charakterystycznym ząbkowanym kształtom fasady wschodniej i zachodniej. Od strony południowej, szklenia przepuszczają około 24% energii słonecznej, by nie przegrzewać pomieszczeń. Od strony północnej zastosowano szklenia, które przepuszczają tego promieniowania dużo więcej, bo ponad 57%.

fasada zewn
Fasada północna budynku Malta House - Fot. A.Będkowska

Otoczenie
Lokalizacja budynku jest bardzo atrakcyjna pod względem wizualnym, dobrze skomunikowana, z zapewnieniem wszelkich usług. Nieopodal znajduje się galeria handlowa. Bardzo blisko są zlokalizowane przystanki komunikacji miejskiej. Pod budynkiem są podziemne garaże z miejscami postojowymi na rowery, miejsce specjalnie wyznaczone do carpoolingu, prysznice i szatnie dla osób dojeżdżających do pracy rowerem, a nawet punkty do ładowania samochodów elektrycznych.

widok zewnątrz male
Otoczenie budynku Malta House- widok na Jezioro Maltańskie z zielonego dachu budynku - Fot. A.Będkowska

Komfort pracy
Oprócz zaplecza gastronomicznego, odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń, odpowiedniej powierzchni pracy dla każdego pracownika sal konferencyjnych, odpowiedniej akustyki i komfortu estetycznego, pracownikom obiektu Malta House zapewnione zostały również odpowiednie miejsca do wypoczynku w czasie przerw. Dach budynku jest dachem zielonym, porośniętym roślinnością, z przygotowanymi miejscami do wypoczynku na świeżym powietrzu.

„Podczas wyboru roślin kierowano się tym, by była to roślinność rodzima, przyzwyczajona do panujących w naszym kraju warunków, oraz taka, która nie wymaga częstego podlewania i nie jest wrażliwa na spore nasłonecznienie. Największym problemem związanym z zielonym dachem było obciążenie stropu. Nie chodzi tutaj o rośliny, ale o substrat i zmagazynowaną w nim wodę. Grubość gleby to w tym przypadku 8 cm. Wydaje się że jest to niewiele, ale obciążenie jakie ta warstwa wywiera na strop jest dość spore. Za zielony dach można dostać dodatkowe punkty w systemie certyfikacji LEED. Powierzchnia zajmowana przez roślinność powinna stanowić minimum 50% powierzchni dachu. ” – komentuje Agnieszka Widelska.

Oprócz zielonego dachu, w budynku znajduje się również wewnętrzne patio z roślinnością, będące miejscem do odpoczynku, a także przeprowadzenia spotkań na świeżym powietrzu.
Materiały, które użyte zostały do wykończenia wnętrz są przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia pracowników.

zielony dach male
Roślinność porastająca zielony dach - Fot. A.Będkowska

Oszczędność wody
W łazienkach zastosowano wodooszczędne rozwiązania, pozwalające ograniczyć zużycie wody o 42% w stosunku do rozwiązań typowych. Zastosowano w tym budynku między innymi specjalne miski ustępowe, baterie i bezwodne pisuary. Wszystko to w skali roku pozwala zaoszczędzić około 5 700 000 litrów wody.

Materiały redakcyjne zebrane podczas wyjazdu z firmą ISOVER