Obiekt oferuje dwa stoki narciarskie z wyciągami krzesełkowymi i orczykami, wypożyczalnię sprzętu czy serwis narciarski. Sztuczna nawierzchnia pozwala uprawiać sporty zimowe, nawet gdy w sezonie brakuje śniegu i to w dodatku bez konieczności opuszczenia miasta!

Teren kompleksu MALTA SKI

Teren kompleksu MALTA SKI, źródło: Dimplex

Historia obiektu rozpoczęła się już w latach 80, wraz z nową koncepcją zagospodarowania terenów wokół Jeziora Maltańskiego. Początkowo naturalny stok u podnóża odbudowywanego Kopca Wolności wykorzystywany był przez miłośników białego szaleństwa tylko w nieliczne dni, kiedy pokrywał go śnieg. Pomysł stworzenia obiektu całorocznego, który pojawił się w głowach inwestorów, dawał nadzieję na jego pełne wykorzystanie.

Kompleks gastronomiczny Malta Ski Poznań przyjazny jest jednak nie tylko dla użytkowników, ale i dla środowiska. Do pokrycia zapotrzebowania na ciepło obiektu w wysokości 85 kW wybrano dwie wysokowydajne powietrzne pompy ciepła firmy Dimplex, pracujące w układzie biwalentnym z 4 grzałkami elektrycznymi o łącznej mocy 30 kW. Oba źródła wspólnie pracują na ogrzanie obiektu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. W systemie grzewczym wykorzystano zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki, nie zabrakło również zbiornika buforowego o pojemności 1000 litrów.

Powietrzna pompa ciepła pracująca w kompleksie MALTA SKI

Powietrzna pompa ciepła pracująca w kompleksie MALTA SKI, źródło: Dimplex

Rozwiązania zastosowane w wybranych pompach serii LA TU/LAS-TU zorientowane są na maksymalnie wydajną pracę, dlatego osiągają one roczne wskaźniki pracy porównywalne z gruntowymi pompami ciepła. Nie dziwi więc, że maksymalna temperatura zasilania z wyłącznej pracy pompy ciepła LA 60TU wynosi nawet 65°C, a związana z tym wysoka wydajność grzewcza może zostać osiągnięta przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Wysokie współczynniki wydajności przekładają się na bardzo oszczędną pracę.

Wyposażenie pompy w dwie sprężarki daje możliwość eksploatacji modulowanej w celu redukcji mocy przy niepełnym obciążeniu, a tym samym lepsze dopasowanie mocy grzewczej do zmiennego zapotrzebowania na ciepło obiektu. Układ łagodnego rozruchu wspomnianych pomp redukuje prąd rozruchowy sprężarki. Chroni przed nieplanowanymi przerwami w zasilaniu oraz zmianami w sieci elektroenergetycznej i nie wymaga zewnętrznych układów automatyki. Powietrzne pompy ciepła LA TU/LAS-TU zoptymalizowane są do pracy w typowych dla Polski warunkach, co pozwala na eksploatację w szerokim zakresie temperatur otoczenia.

Źródło:

dimplex-logo

 

 

 

Zdjęcie główne: Malta Ski Poznań, źródło: maszwolne.pl

Materiał pochodzi z październikowego wydania miesięcznika GLOBEnergia+.


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i przeczytaj inne, ciekawe materiały!

AppStore
  GooglePlay