Mamy rekord produkcji z fotowoltaiki!

W środę 8-go maja odnotowano rekordową produkcję z krajowych systemów fotowoltaicznych. Instalacje PV o godz. 12:30 pracowały z mocą 11 057 MW, w godz. 12-13 wyprodukowały 10 874 MWh energii – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Podziel się
- Na ustanowienie nowego rekordu generacji instalacje fotowoltaiczne potrzebowały zaledwie miesiąca. Ostatnia rekordowa produkcja miała miejsce 9-go kwietnia br.
- Niestety całość wygenerowanej energii nie znalazła zagospodarowania. Przez pojawienie się nadpodaży konieczne było wprowadzenie nierynkowej redukcji generacji.
- Fantastyczne wyniki produkcji energii z OZE to duży problem na systemy elektroenergetycznego. Duża część czystej energii nie trafia nawet do systemu i musi zostać zmarnowana.
Nowy rekord w miesiąc!
Operator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego za pośrednictwem platformy X poinformował o ustanowieniu nowego rekordu generacji z instalacji fotowoltaicznych. Dnia 8-go maja w ciągu zaledwie godziny systemy fotowoltaiczne wyprodukowały ponad 10 GWh energii, osiągając moc 11 057 MW o godzinie 12:30.
“Odnotowaliśmy rekord generacji PV – 8.05.2024 instalacje PV o godz. 12.30 pracowały z mocą 11 057 MW, a w godz. 12-13 wyprodukowały 10 874 MWh energii” – poinformowało dziś PSE w serwisie X.

Ostatnio o rekordzie mówiliśmy zaledwie miesiąc temu, kiedy do 9-go kwietnia instalacje fotowoltaiczne między godz. 12 a 13 wyprodukowały 10 530 MWh energii elektrycznej. Moc osiągnięta o godz. 12:30 wyniosła wtedy 10 065 MW. Wyprodukowana wtedy energia przewyższyła zapotrzebowanie o ponad połowę.
Nierynkowa redukcja generacji staje się normą?
Oczywiście sieci elektroenergetyczne nie były w stanie “przyjąć” takiej ilości energii do systemu. Dlatego i tym razem nie obyło się bez interwencji PSE. Ze względu na nadpodaż energii elektrycznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) oraz konieczność przywrócenia zdolności regulacyjnych KSE, dnia 9 maja wprowadzono nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych. Oznacza to odgórne ograniczenie produkcji energii w wysokości: 957 MW w godz. 12:01 - 13:00, 965 MW w godz. 13:01 - 14:00. Co ważne, w takich sytuacjach właścicielom źródeł, których produkcja została zredukowana, należy się rekompensata.
Nierynkowa redukcja generacji jest wprowadzana, kiedy pozbycie się nadwyżek energetycznych w inny sposób nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Oznacza to, że Krajowemu Operatorowi bardziej opłaca się odciąć generacje z fotowoltaiki niż sprzedawać nadwyżki zagranicznym operatorom. Jednocześnie pamiętajmy, że takie odcięcie generacji wyróżnia instalacje fotowoltaiczne na tle konwencjonalnych elektrowni. Ich bloki muszą pracować stabilnie przez cały czas ze względu na swój wiek i brak możliwości szybkiego rozruchu i wyłączenia. Dodatkowo ograniczanie
produkcji energii z systemów słonecznych nie byłoby konieczne w obliczu dostatecznego rozwinięcia magazynów energii.
Rekordowe marnotrawstwo?
O odgórnych wyłączeniach fotowoltaiki informujemy na bieżąco, a ostatnio zdarzają się nawet kilka dni pod rząd. Jak wielka jest potrzeba renowacji systemu elektroenergetycznego? By odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy policzyć dni, w których wprowadzono nierynkową regulację mocy. W ciągu majówki wyłączenia fotowoltaiki miały miejsce codziennie! Jednocześnie mamy do czynienia z rekordami produkcji energii. Niestety w większej mierze nic one nie dają. Wyprodukowanej energii nie jesteśmy w stanie zużyć na bieżąco ani zmagazynować.
Źródła: własne, energy.instrat, PAP.
Polecane
Krajowa elektromobilność przyspiesza: Polska przebija granicę 9 tysięcy ładowarek!

Reforma warunków przyłączenia: koniec z energetycznymi flipperami?
