Bentley Motors to jedna z najbardziej pożądanych marek samochodów luksusowych na świecie. W siedzibie głównej znajdującej się w mieście Crewe prowadzona jest działalność z zakresu projektowania, prac badawczo-rozwojowych, inżynierii i produkcji czterech linii modeli samochodów. Najwyższa jakość wykonania i globalny prestiż luksusowych samochodów tworzy idealną harmonię ze zrównoważonym rozwojem firmy i produkcją czystej energii elektrycznej dzięki elektrowni fotowoltaicznej.

Fotowoltaiczna wiata parkingowa o mocy 2,7 MWp

Dodatkowe 10 000 modułów fotowoltaicznych tworzących elektrownię o łącznej mocy 2,7 MWp zostało zainstalowane na terenie należącym do producenta samochodów luksusowych. Elektrownia pokryje ok. 24% zapotrzebowania na energię elektryczną Bentley Motors, a ok. 3 300 ton CO₂ w skali roku nie zostanie wyemitowane do atmosfery.

Źródło: Bentley

Fotowoltaiczna wiata powiększa stan posiadania Bentleya do ponad 30 tys. modułów fotowoltaicznych, które produkują wystarczająco dużo energii żeby zasilić ponad 1 750 brytyjskich gospodarstw domowych. Obecnie w siedzibie głównej Bentley Motors zostało zainstalowanych 30 815 modułów fotowoltaicznych, 20 815 modułów zainstalowanych w 2013 r. na dachach fabryki oraz 10 000 modułów zainstalowanych jako fotowoltaiczne wiaty.

Fabryka i ochrona środowiska

Rozbudowa dotychczasowej elektrowni fotowoltaicznej o 2,7 MWp to kolejny przykład jak firmy z branży motoryzacyjnej, zużywając setki GWh energii elektrycznej mogą być zaangażowane w ochronę środowiska. Z jednej strony wprowadzając innowacyjne technologie napędu w przyszłych modelach Bentleya, a z drugiej minimalizując wpływ fabryki na środowisko naturalne, co również korzystnie oddziałuje na społeczność lokalną żyjącą wokół miasta Crewe.

1 378 miejsc parkingowych z fotowoltaiką

Fotowoltaiczna wiata obejmuje aż 1 378 miejsc parkingowych o łącznej powierzchni 16 426 m². Została wykonana przez FlexiSolar – firmę specjalizującą się w budowie fotowoltaicznych wiat parkingowych. Inwestycja została wsparta przez brytyjską agencję innowacji, której celem jest wspieranie naukowych i innowacyjnych inicjatyw, wpływających na rozwój brytyjskiej gospodarki.

Dzięki tej inwestycji Bentley Motors został pierwszym brytyjskim producentem samochodów, który został wyróżniony nagrodą Carbon Trust Standards za ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko poprzez inwestycje proekologiczne. Wykorzystanie parkingów do montażu elektrowni fotowoltaicznych to inicjatywa godna naśladowania na całym świecie. Każdy parking może być wykorzystany do produkowania czystego prądu z darmowej energii słonecznej.

Czy dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce zaowocuje większą liczbą fotowoltaicznych wiat parkingowych? Wierzymy, że tak!

Błażej Olszycki

Redaktor GLOBEnergia