Aktualności Aktualności

Maski antysmogowe – komu pomogą, a komu zaszkodzą?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

maska antysmogowa

Maska antysmogowa ma z założenia poprawiać jakość powietrza, jakie wdychamy do płuc. Chroni nie tylko przed smogiem, ale też przed pyłami budowlanymi.

Maski antysmogowe powinny okrywać nos, usta oraz brodę, dodatkowo mogą mieć zawór wdechowy i/lub wydechowy, a przede wszystkim powinny być odpowiednio dopasowane do rozmiaru twarzy.

UOKiK opublikował wyniki badań popularnie dostępnych masek antysmogowych,  z których płynęły bardzo niepokojące wnioski. Otóż na 10 modeli masek, dwa miały negatywne wyniki badań na całkowity przeciek wewnętrzny, a jeden z nich – także zły wynik badania penetracji mgłą oleju parafinowego. Oznacza to, że nie miały odpowiednich właściwości ochronnych i przepuszczały obecne w powietrzu szkodliwe pyły. Trzy inne półmaski inspektorzy zakwestionowali z powodu braków formalnych, np. w instrukcjach użytkowania.

W związku z informacjami opublikowanymi przez UOKiK w temacie jakości masek postanowiliśmy zapytać ekspertów o ich zdanie w tym temacie:

"Maska antysmogowa powinna posiadać filtr HEPA i filtr węglowy. Maska musi być odpowiednio dobrana do rozmiaru twarzy i dobrze do twarzy przylegać – jeśli mamy brodę, to siłą rzeczy maska nie będzie odpowiednio przylegać. Każda nieszczelność będzie zmniejszała skuteczność działania maski." – dla redakcji GLOBEnergia komentuje Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Maska antysmogowa powinna posiadać filtr HEPA i filtr węglowy. Maska musi być odpowiednio dobrana do rozmiaru twarzy i dobrze do twarzy przylegać

Co daje noszenie masek antysmogowych?

"W nieoficjalnych testach kilku masek, które przeprowadziliśmy mieliśmy możliwość porównać ich skuteczność. Testy wykonaliśmy na specjalnym urządzeniu, które służyło badaniu szczelności masek. W niektórych przypadkach, stężenia zanieczyszczeń po użyciu maski były dwudziestokrotnie niższe niż powietrza zewnętrznego, więc nie można powiedzieć, że noszenie masek antysmogowych nic nie daje. Trzeba jednak pamiętać nie tylko o odpowiednio dobranym rozmiarze maski i o filtrach. Otóż osoby chore na astmę, czy z innymi problemami ze strony układu oddechowego nie powinny nosić masek, ponieważ utrudniają one oddychanie. A więc osoby najbardziej narażone na odczuwanie negatywnych skutków smogu, nie mogą się w ten sposób chronić." – dodaje Anna Dworakowska.

Osoby chore na astmę, czy z innymi problemami ze strony układu oddechowego nie powinny nosić masek, ponieważ utrudniają one oddychanie. A więc osoby najbardziej narażone na odczuwanie negatywnych skutków smogu, nie mogą się w ten sposób chronić.

Cytując UOKiK, przypominamy najważniejsze informacje, z jakimi należy się zapoznać przed wyborem maski antysmogowej:

  • Zwróć uwagę na skróty, które widnieją na masce lub jej opakowaniu:

CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie kupuj maski bez takiego oznakowania;

FFP1, FFP2, FFP3 – wskazuje klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3;

NR – półmaska jednorazowego użytku. Nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin (przeznaczona jest do prac przez jedną zmianę roboczą);

R – półmaska wielokrotnego użytku;

D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Wybierz produkt z tym znakiem, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu domu.

  • Sprawdź i przeczytaj instrukcję dla użytkownika.Musi być po polsku i informować m.in. o sposobie zakładania, dopasowywania i użytkowania półmaski, a jeśli produkt jest wielokrotnego użytku – o sposobie konserwacji.
  • Odpowiednio dobierz rozmiar maski. Aby spełniła swoje zadanie, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzyi szczelnie do niej przylegać. Podany przez producenta rozmiar „S”, „M” czy „L” to tylko wskazówka. Jeśli masz taką możliwość, przymierz maskę. Upewnij się, czy taśmy lub gumki mocujące maskę na głowie nie są np. za długie i w efekcie półmaska nie zsuwa się lub nie odstaje.
  • Dbaj o nią zgodnie z instrukcją i użytkuj zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli ma filtr, sprawdzaj go co jakiś czas, konserwuj i wymieniaj zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na powierzchnię materiału filtracyjnego – brudna półmaska może stracić swoje właściwości.

Z powyższego materiału płynie jeden wniosek  - nie wszystko co w swojej nazwie ma słowo "antysmogowe" w rzeczywistości uchroni nas od negatywnych skutków zanieczyszczenia powietrza. Co równie istotne - noszenie masek nie daje pewności pełniej ochrony.

Musimy też pamiętać o wymianie filtrów oraz zaworków, bez tego skuteczność masek pozostawia sporo do życzenia. Podczas zakupu musimy być odporni na niektóre przekazy marketingowe, poszukać opinii o producencie od innych użytkowników, na rynku mogą pojawić się produkty gorszej jakości. Jednak rezygnacja z masek nie jest żadną alternatywą. Dzisiaj widok tak ubranych młodych ludzi nie budzi już zdziwionych spojrzeń.