Masz dom w Krakowie? Weź udział w akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną

Termomodernizacja budynku to inwestycja, która przekłada się na ograniczenie rachunków za energię i ciepło poprzez wzmocnienie izolacji termicznej budynku. Aby wiedzieć, w których miejscach w naszym domu ucieka ciepło, należy przeprowadzić specjalne badania za pomocą kamery termowizyjnej. Akcję bezpłatnych badań z wykorzystaniem tego urządzenia oferuje urząd miasta w Krakowie.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Władze miasta w Krakowie poinformowały, że w trakcie obecnego systemu grzewczego będą kontynuować akcję bezpłatnych badań kamerą termowizyjną w budynkach jednorodzinnych na terenie Krakowa. Mieszkańcy będą mogli ocenić stan izolacji termicznej, szczelność stolarki czy wady instalacji grzewczych.

Kto może wziąć udział?

Preferowane są osoby, które planują wziąć udział w programie „Stop Smog”. Jest to program dotacyjny skierowany do osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, których dochód miesięczny nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 125 proc. kwoty najniższej emerytury w przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych. W programie można skorzystać z dofinansowania do wymiany urządzenia grzewczego, który nie spełnia standardów emisyjnych (tzw. kopciuch), oraz do termomodernizacji budynku. Jak informuje Urząd Miasta Kraków, obecnie wysokość dofinansowania w ramach programu wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 52966,10 zł dla jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego o dwóch lokalach, dla jednego lokalu.

Planowane są jednak zmiany w programie w tym m.in. zwiększenie poziomu dofinansowania inwestycji.

Zapowiada krakowski ratusz

Aby wiedzieć, czy dom potrzebuje ocieplenia, należy przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w akcji badań oraz w programie Stop Smog muszą skontaktować się z Krakowskim Centrum Doradztwa Energetycznego.

Jak wyglądają badania?

Badania za pomocą kamery termowizyjnej przeprowadzą wyszkoleni w tym zakresie pracownicy Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego oraz Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK. Badania mogą być przeprowadzone tylko w dniach o odpowiednich warunkach atmosferycznych. Wymaga się, aby różnica temperatur wynosząca pomiędzy wnętrzem budynku a temperaturą zewnętrzną wynosiła przynajmniej 15°C. Nie może występować też silny wiatr, nasłonecznienie oraz opady deszczu lub śniegu, gdyż może to wpłynąć na wyniki badań. Wizyty ekspertów są umawiane indywidualnie przez pracowników KCDE.

Na darmowe badania termowizyjne mogą liczyć też mieszkańcy Poznania

Na łamach GLOBENERGIA informowaliśmy, że też władze Poznania zapraszają do udziału w 14 edycji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną. W programie „Trzymaj ciepło” eksperci zbadają 380 domów oraz 10 kamienic na terenie Poznania. Wyniki badań mają pomóc mieszkańcom w podjęciu decyzji o termomodernizacji domów. Ponad 40 proc. mieszkańców, którzy wzięli udział w badaniach kamerą termowizyjną przyznaje, że po otrzymaniu raportu z badań zdecydowało się na przeprowadzenie inwestycji polegającej m.in. na uszczelnieniu okien i drzwi, wymianie drzwi lub okien na energooszczędne, ociepleniu lub termomodernizacji części budynku.

Źródło: Kraków.pl, UM Poznań

Zobacz również