Światowe badania prowadzone w zakresie mikroklimatu i odczucia ciepła wykazują mniejszy wpływ na poczucie ciepła temperatury powietrza niż promieniowania ciepła z otoczenia, co zapewnia np. ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe, ścienne bądź sufitowe.

 

Badania wykazują, iż średnia wartość temperatury powietrza i przeciętnej temperatury powierzchni wszystkich otaczających przegród pomieszczenia stanowi odczuwalną przez człowieka temperaturę otoczenia. Obecnie na rynku spotykane są ogrzewania płaszczyznowe wodne, elektryczne i gazowe. Umieszczane w przegrodzie powodują, iż staje się ona interaktywnym systemem grzewczym, pełniącym jednocześnie funkcję izolatora. Zawarta w przegrodzie masa akumulacyjna (tynk, beton, terakota) sprawia, iż działa ona jak tradycyjny piec kaflowy z parametrem niskotemperaturowym. Co ciekawe, grzewcze systemy płaszczyznowe mogą być wykorzystywane zarówno do pełnienia funkcji grzewczych, jak i chłodzenia pomieszczeń.

Z szerokiej palety produktów wykorzystywanych do ogrzewania płaszczyznowego na szczególną uwagę zasługują wodne kapilarne maty grzewcze. Wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego charakteryzują się lekkością i trwałością konstrukcji. Z drugiej strony, wykorzystanie zjawiska przepływów kapilarnych pozwala na uzyskiwanie niskich pojemności wodnych całego systemu, co pozytywnie wpływa na system wymiany energii pomiędzy matami a masą akumulacyjną.

W 2014 roku maty kapilarne firmy BeKa zostały poddane badaniom przemysłowym w Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie (CEO). Badaniu poddany został płaszczyznowy system grzewczo-chłodzący oparty o maty kapilarne zamontowane w pomieszczeniu o powierzchni 9 m2. Układ zasilany był niskotemperaturowymi źródłami ciepła w postaci gruntowych i powietrznych pomp ciepła dostępnych w CEO. Szczególnym podejściem badania było zamontowanie mat na suficie. Testowane rozwiązanie poddane zostało badaniom termowizyjnym oraz skuteczności utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Charakterystyczną pracę układu przekazywania i odbierania ciepła z pomieszczenia idealnie obrazują wykonane zdjęcia termowizyjne.

Przeprowadzone badania potwierdziły skuteczność działania sufitowego ogrzewania płaszczyznowego opartego o maty kapilarne sprzężone z układem grzewczym bazującym na pompach ciepła, które coraz częściej stają się pierwszym wyborem źródeł grzewczych wykorzystywanych w nowoczesnym energooszczędnym budownictwie.

Radosław Grech Centrum Energetyki Odnawialnej Sulechów
Współpraca: Hennlich Sp. z o.o.

Źródło: GLOBEnergia 4/2015