– Nasza gospodarka nie jest obojętna na energetykę jądrową. W Polsce mamy ok. 300 przedsiębiorców powiązanych z tym sektorem. To potencjał, którego nie można ignorować – mówił minister Tchórzewski. Jego zdaniem budowa elektrowni atomowej w Polsce musi być przede wszystkim przedsięwzięciem biznesowym. – Inwestorzy, którzy będą chcieli wejść w ten projekt muszą mieć świadomość opłacalności tej inwestycji – ocenił.

Podkreślił, że uzupełnienie energetyki konwencjonalnej energetyką atomową leży w interesie Polski. – Chodzi przede wszystkim o emisję. Dzięki technologii jądrowej, możemy skutecznie z nią walczyć, zapewniając jednocześnie pewność zasilania w energię elektryczną gospodarstw domowych – mówił. – Za realizacją projektu przemawia również mniejsza awaryjność tej technologii – dodał.

Źródło zdjęć: Ministerstwo Energii

Minister Tchórzewski zwrócił również uwagę na wyliczenia Międzynarodowej Agencji Energetyki, które wskazują, że w najbliższym czasie Polska będzie potrzebować 40% nadwyżki zainstalowanej mocy nad bieżącymi potrzebami, jeśli energetyka w Europie będzie zmierzała w kierunku energetyki odnawialnej. – Dzięki stabilności i pewności dostaw, energetyka atomowa przyczynia się do stabilizacji systemu energetycznego – podkreślił.

W spotkaniu uczestniczyli wiceministrowie energii Andrzej Piotrowski oraz Grzegorz Tobiszowski, a także wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Opracowano na podstawie: Ministerstwo Energii