Jedna 4-metrowa instalacja pochłania tyle zanieczyszczeń, ile 275 drzew i zajmuje przy tym 99% mniej miejsca. City Tree redukuje zanieczyszczenie powietrza do 30% w promieniu 50 metrów naokoło, przyciągając je na zasadzie odziaływań elektrostatycznych – mech wbudowuje je we własne żywe tkanki. Urządzenie to połączenie osiągnięć biotechnologii i Internetu Rzeczy, co pozwala na jego jak najbardziej efektywną pracę.

City Tree Smogathon 2016

Zwycięski projekt – City Tree – w miejscowości Krefeld z Niemczech, źródło: Green City Solutions

Mam nadzieję, że nasza obecność w Krakowie zachęci urząd miejski do wprowadzenia tego rozwiązania w tym mieście – powiedziała Małgorzata Olesiewicz z firmy Green City Solutions zaraz po otrzymaniu nagrody.

Do niemieckiego zespołu dołączyła rok temu i marzy o sprowadzeniu projektu do Polski, na drodze może stanąć jednak cena urządzenia, która sięga 25 000 €. Denes Honus – CEO i współzałożyciel firmy – mówił w wywiadzie dla Bloomberg, że przykładowo na potrzeby wyspy Hongkong (80,4 km2) potrzeba byłoby 2 500 City Trees, aby ich działaniem objęte zostało całe miasto i że wbrew pozorom jest to inwestycja opłacalna, kiedy porówna się wydatki na alternatywne sposoby walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Za wygrane 100 000 zł zespół chce rozwijać projekt tak, aby mógł być komponowany z istniejącą już infrastrukturą miejską, co wpłynęło na znaczne obniżenie kosztów. Rozwiązaniem byłaby np. instalacja pokrytego mchem panelu na przystankach autobusowych.

Film firmy Green City Solutions o projekcie

Smogathon to wydarzenie mające na celu walkę ze smogiem za pomocą technologii wywodzących się z różnych dziedzin nauki i biznesu. Druga edycja Smogathonu odbyła się 26-28 listopada 2016 r. Przez 24 godziny startupowcy, naukowcy, wynalazcy i pasjonaci nowych technologii zmierzyli się z mentorami – najlepszymi i międzynarodowymi specjalistami, a także potencjalnymi inwestorami. Podczas Gali Finałowej 28 listopada 2016 r. zaprezentowano najlepsze projekty, a ich wdrożenie ma zapewnić obecność przedstawicieli firm technologicznych, przedsięwzięć biznesowych, miasta, nauki, organizacji pozarządowych i funduszy inwestycyjnych. Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu, zapowiedział dalsze plany dotyczące imprezy: – Jest nas dzisiaj na sali kilkaset osób. To wciąż za mało. Jedynym rozwiązaniem na pokonanie smogu jest zdanie sobie sprawy z tego, że problem jest globalny. Dlatego na półfinały Smogathonu 2017 zaprosimy was do pięciu różnych miast znajdujących się na trzech kontynentach. Międzynarodowy finał odbędzie się w Krakowie – mówił Ryś.

Opracowano na podstawie:  Green City Solutions, Smogathon

Zdjęcie główne: City Trees na Place de la Nation w Paryżu, źródło: Green City Solutions

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia