Firmy SunPower (zajmująca się projektowaniem i wytwarzaniem PV) oraz Total (jedna z największych kompanii związanych z przemysłem ropy i gazu) w dniu 23 maja 2016 roku ogłosiły, że została podpisana umowa sprzedaży 300 gigawatogodzin (GWh) energii słonecznej rocznie w celu zasilania metra w Santiago w Chile.

Dzięki tej umowie Metro Santiago będzie pierwszym systemem transportu publicznego na świecie, który będzie zasilany głównie energią słoneczną. Metro Santiago obsługuje obecnie 2,2 miliona pasażerów dziennie.

Moc będzie generowana ze słonecznego projektu El Pelicano o mocy 100 MW niedaleko gminy La Higuera (Coquimbo) i Vallenar (Atacama Region). Budowa elektrowni PV rozpocznie się w tym roku, a koniec prac przewidywany jest pod koniec roku 2017.

"Ten kontrakt jest wyrażaniem chęci zaangażowania Chile w zrównoważony rozwój świata. Jesteśmy dumni ze współpracy z Metrem, a opracowanie nowego sposobu zasilania systemów transportu publicznego czyni naszą inwestycję konkurencyjną, niezawodną i zasilaną czystą energią", mówi Bernard Clément, wiceprezes Business & Operations w firmie Total.

"Słońce jest idealnym źródłem energii dla Chile dzięki wysokim zasobom energii słonecznej w tym kraju. Do rozwoju tego projektu przyczynia się także przejrzysta polityka energetyczna", dodał Eduardo Medina, wiceprezes działu globalnych elektrowni SunPower. SunPower odpowiedzialna jest za projekt i budowę instalacji PV oraz zapewnienie działania i konserwacji elektrowni po jej uruchomieniu.

Firma wybuduje system "Oasis", który posiada w pełni zintegrowany, modułowy blok zasilania energią słoneczną, zaprojektowany do szybkiego i oszczędnego wdrażania projektów solarnych przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystania gruntów. Technologia ta obejmuje, przykładowo, wykorzystanie robota czyszczącego panel solarny, który zużywa 75% mniej wody niż w przypadku tradycyjnych metod czyszczenia i może pomóc zwiększyć wydajność systemu nawet o 15%.

Źródło: http://www.solarserver.com