Miasto oferuje bezpłatne badania kamerą termowizyjną – zobacz ile ciepła tracisz!

Władze Poznania zapraszają do udziału w 14 edycji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną. W programie „Trzymaj ciepło” eksperci zbadają 380 domów na terenie Poznania oraz 10 kamienic. Wyniki badań mają pomóc mieszkańcom w podjęciu decyzji o termomodernizacji domów.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Projekt doczekał się trzynastu edycji organizowanych w latach 2009 - 2021 we współpracy z Veolią Energia Poznań S.A. Od 2022 roku Poznań kontynuuje projekt ze środków własnych. Do tej pory wykonano ponad 6 tysięcy pomiarów domów jednorodzinnych oraz przebadano 250 kamienic.

Program cieszy się dużym zainteresowaniem

W przypadku sprzyjających warunków pogodowych pierwsze badania zostaną przeprowadzone już na przełomie listopada i grudnia do pierwszych dni marca 2023 roku. Badania prowadzone będą w dni robocze, w godzinach 17:00-21:00. Ich realizacja wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych tj. braku opadów deszczu lub śniegu, a temperatura na zewnątrz budynku nie może przekraczać 3 stopni. Każdy właściciel nieruchomości, który zgłosił się do programu, jest wcześniej informowany, w jakim dniu i o której godzinie przyjadą technicy i dokonają pomiarów.

Urzędnicy informują, że program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania, a przeznaczone na niego pieniądze rozchodzą się w ciągu kilku dni.

Jak wziąć udział w programie?

Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej www.trzymajcieplo.pl. Przy zgłoszeniu budynku należy podać: swoje imię i nazwisko, adres budynku, swój adres mailowy oraz numer telefonu kontaktowego.

Łukasz Dembski, wykonawca pomiarów kamerą termowizyjną informuje, że ciepło najczęściej ucieka przez stolarkę okienną i drzwiową, ale także poprzez dachy i ściany. Na podstawie raportów mieszkańcy nieruchomości mogą zaplanować prace termomodernizacyjne i zaoszczędzić pieniądze, wydawane na rachunki za ciepło.

Raport z komentarzem fachowca

Z każdego badania termowizyjnego uczestnicy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca. Znajduje się tam m.in. informacja, w jakich miejscach ich budynki tracą najwięcej ciepła. Posiadając taką wiedzę właściciele budynków mogą zaplanować np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

Na przełomie października i listopada 2022 roku przeprowadzono ankietę wśród uczestników XIII edycji, w której odpowiedzi udzieliło ok. 30 proc. respondentów. Ponad 40 proc. z nich przyznaje, że po otrzymaniu raportu z badań termowizyjnych, zdecydowało się na przeprowadzenie inwestycji polegającej m.in. na uszczelnieniu okien i drzwi, wymianie drzwi lub okien na energooszczędne, ociepleniu lub termomodernizacji części budynku. Blisko połowa uczestników akcji przeprowadzając inwestycję termomodernizacyjną zaoszczędziła nawet do 100 zł miesięcznie na rachunkach za ciepło – informuje UM w Poznaniu.

Źródło: UM w Poznaniu

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia